Almanya merkezli yazılım şirketi Assa Teknoloji'de çalışanların maaşının ödenmediği ortaya çıktı. 

Patronların Ensesindeyiz  (PE) Dayanışma Ağı’nın internet sitesinde yayımlanan habere göre; Almanya’da kullanıma giren Jobwars adlı iş arama sitesi ve aynı zamanda Uns Doc ve Unstech’i de bünyesinde barındıran Almanya merkezli Assa Teknoloji’nin patronu ve yatırımcısı Şahin Ünsever, Türkiye’de üç kuruşa çalıştırdığı çalışanların maaşlarını iki aydır ödemiyor.

PE’ye ulaşan bir Assa çalışanı durumlarını şöyle anlattı:

Assa mağdurları olarak kiramızı ödeyemedik, vakti geçen banka ödemelerimizi yapamadık.

Çalışanlar arasında bir yıl çalışan yok. Sürekli şirketten yeni insanlar çıkarılıyor. Çünkü Almanya’daki patron Türkiye’deki işçileri hem çok ucuza hem de kısa süreler çalıştırıyor. Böylece işçilerin kıdem tazminatı hakkı da olmuyor. İşçilerin ihbar tazminatları ödenmediği gibi ihbar süreleri de kullandırılmıyor. Nisan başında yatması gereken mart maaşları mayıs başı gelmiş olmasına rağmen yatırılmadı. Çalışanlar iki aydır maaş almıyor. Mayıs başı geldi nisan maaşları da şüpheli.

Şirket, sigortaları ise asgari ücretten yatırıyor. Bu nedenle asgari kısım maaş olarak yatıyor, kalanı ayrıca yatıyor. ‘Bankalarla sorun yaşıyoruz’ gibi türlü bahaneler uyduruluyor. Bundan insanlara ne? İnsanlar da ev sahipleriyle, bankalarla sorun yaşıyorlar. İşten çıkarılanlar dâhil kimse ödemelerini alamadı. Assa mağdurları olarak hakkımızın peşindeyiz.