İyi Parti kulislerinde Akşener’in Erdoğan’ı Beştepe’de ziyaret etmesinin ardından başlayan tartışmalar devam ediyor. Görüşmeye en sert tepki İyi Parti’de uzun bir dönem teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı ve geçtiğimiz kurultayda genel başkan adayı olan Ankara Milletvekili Koray Aydın’dan geldi. Aydın, görüşme sonrası kamuoyuna açıklama yapılmadığı takdirde “‘Saray’a yanaşma veya iktidarla anlaşma’ algısı zımnen kabul edilmiş olacak” sözleriyle parti tabanında yaşanabilecek kırılmaya dikkat çekti. Aydın, görüşmenin, anayasa tartışmalarının yapıldığı dönemde gerçekleştiğine dikkat çekerek, “düşündürücü” yorumunu yaptı.

Erdoğan-Akşener görüşmesine açıktan itiraz edenlerden biri de İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz oldu. Poyraz, görüşmeyi İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un duyurmasına dikkat çekerek, “Kimin talep ettiğinin, ne görüşüldüğünün ve sonucun ne olduğunun açıklanması gerekir” dedi. 

GÖRÜŞME, SERT BİR MUHALEFET HAZIRLIĞININ ÖNÜNE GEÇEBİLİR

Parti kurmayları, yeni dönem için “Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi karşıtlığı üzerinden sert bir muhalefete” hazırlandıklarını belirterek, Erdoğan-Akşener görüşmesinin bu politikanın önüne geçebileceğinden endişe duyduklarını ifade ediyor. Dervişoğlu’nun daha 39 gün önce genel başkan olduğunu vurgulayan kurmaylar, söz konusu görüşmenin kendilerinde “büyük hayal kırıklığı” yarattığını belirtiyor.

İYİ PARTİ KİMSENİN İPOTEĞİ ALTINA GİRMEYECEK

Partililer, özellikle görüşme sonrası İyi Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’nun bizzat Akşener’i arayarak bilgi aldığı üzerinde duruyor. Dervişoğlu’nun Akşener’i aramasını “nezaket” olarak nitelendiren kurmaylar, İyi Parti’nin kimsenin ipoteği altına girmeyeceğini vurguluyor.

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY TALEP EDİLEBİLİR

Parti kulislerinde dile getirilen önemli bir iddia ise olağanüstü kurultay talebi ile ilgili. Partililer, 27 Nisan’da yapılan İyi Parti 5. Olağanüstü Kurultayı’nın da aceleye getirildiği görüşünde; kurultayın çok kısa bir sürede gerçekleştiğinin ve adayların yeterince hazırlanamadığının altını çiziyorlar.

Bu görüşü benimseyen partililer, kurultayda Akşener’in işaret ettiği isim olması nedeniyle, Erdoğan-Akşener görüşmesinin ardından tabanda baş gösteren huzursuzluğun Dervişoğlu’na mal edilmesinden endişe duyuyor. Bu endişenin ancak yeni ve “sağlıklı” bir olağanüstü kurultay ile giderilebileceği ifade ediliyor.  

'CUMHURBAŞKANI YARDIMCILIĞI TEKLİFİ OLURSA DEĞERLENDİRİLİR'

Dikkat çeken görüşme sonrası Akşener cephesinden açıklama İyi Parti Milletvekili Burak Akburak'tan geldi. Akburak, Sözcü'ye yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

* "Akşener devlette göreve hazır.

* Akşener oğluyla ilgili iddialara kızgın.

* Akşener, Dervişoğlu'na kızgın.

* Cumhurbaşkanı yardımcılığı teklifi olursa değerlendirilir.

'YENİ PARTİ KURMAYACAK'

* Akşener yeni bir parti kurmayacak.

* Akşener ihraç edilirse İyi Parti kalmaz.

* Görüşmeyi Erdoğan istedi. Görüşme zamanı bir gün önce belli oldu.

* Saç rengi başka olacaktı, bu beğenildi.

* Akşener, Bahçeli ile görüşmeyecek.

* Akşener'i bundan sonra sık sık göreceğiz."