AKP, 31 Mart yerel seçimleri için çalışmalarını hızlandırdı. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görevlendirildiği aday belirleme heyetleri, 13. toplantılarının ardından yol haritasını belirledi.

AK Parti ve MHP, 2019 yerel seçim işbirliğini genişleterek bu seçimde 30 büyükşehirin tamamında ortak adayla seçime girecek. Cumhur İttifakı ortağı olan AK Parti ve MHP, 51 ilin 29'unda ortak adayla, 22 ilde ise ayrı adaylarla seçime katılacak.

Bu kapsamda, AKP'nin Mersin ve Manisa Büyükşehir Belediyeleri'nde MHP'nin adayını destekleyeceği belirtilmiştir. Ortak aday çıkarılacak 29 il belediyesinde, 5 ilde MHP'nin, 24 ilde ise AK Parti'nin adayı olacak. AK Parti, toplamda 74 ilde aday göstermiş olacak.

İstanbul adayının yakın bir zamanda açıklanacağını belirten Erdoğan, "İnşallah 31 Mart'ta İstanbul'un fetret devrini kapatacak, irtifa kaybına son verecek, hak ettiği hizmetlerle yeniden buluşmasını sağlayacağız" ifadelerini kullanmıştır. AK Parti'nin İstanbul büyükşehir belediye başkan adayını açıklaması, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek programda gerçekleşecek. İlçe belediye başkan adaylarının ise daha sonra açıklanması planlanmaktadır.