İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu,  AKP’nin İBB adayı Murat Kurum’un kendisinin Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına davet edilmediği iddiasına belgeyle yanıt verdi. Silivri mitinginde davetiyeyi gösteren İmamoğlu, “Şimdi benim için kendi kendine davet uyduruyor diyen bu acemi adaya bunu postayla yollayacağım, hiç sanmam ama utanır mı, bilmem. Bu maili gördü ya, bak şimdi nasıl kıvırmaya başlayacak” dedi.

İmamoğlu, Silivri mitinginde yaptığı açıklamada şunları kaydett:

Aldanma işine sıra gelmişken bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Cuma günü, Sancaktepe’de şöyle naif bir şey söyledim. Dedim ki, bu zamana kadar da hiç davet edilmemiştim. İlk kez Sirkeci-Kazlıçeşme tren hattının açılışı için tarafıma davet geldi. Çok teşekkür ederim. Bu davete katılacağım. Çünkü yanlış uygulamanın bitmesi gerekir, dedim. Aynen böyle söyledim. Ertesi gün ses, acemi adaydan çıktı. Acemi aday dedi ki, ‘Hayır’. Büyük bir şey yakalamış gibi, ‘Ulaştırma Bakanı’na sordum, Ekrem İmamoğlu davet edilmedi’ dedi. ‘Kendi kendine davet uyduruyor.’ Sevindi ya. Adam sevindi yani. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın İstanbul’da bir açılışa davet edilmemesine sevinen biri olur mu Allah aşkına ya? Normal biri, ben daveti uydurmuş olsam dahi ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’dır, başımızın üstünde yeri var. En güzel şekilde ağırlarız.’ AK Parti seçmeni, İstanbullu hemşehrilerim bunu duysun. Özellikle bu sözleri duysun. Bakın, çok ayıp. Bizim toplumumuzun örfüne adetine yakışan bir tavır mı bu? ‘Hayır, davet edilmedi, gelmesin.’ Takdiri size bırakıyorum. 

'ALDIM GETİRDİM DAVETİYEYİ'

İmamoğlu, davet mailini göstererek şöyle konuştu:

'Peki ama iş burada bitmedi. Diyebilirsiniz ki, sen de davet edilmedin kardeşim. Madem neden davet edildim diyorsun, diyebilirsiniz. Şimdi ekranlara bir görüntü gelecek. Şimdi bu bana gelen davet maili? Aldım, getirdim. İşte yazıyor. Bu bana gelen davet maili. Kimden geliyor davet? Açılışın olduğu yerin ilçe belediye başkanı Sayın Ergün Turan, yukarıda yazıyor. Buradan Fatih Belediye Başkanı’na teşekkür ediyorum davet için. İyi düşünmüş, güzel düşünmüş. Sonra nereye geliyor? Aşağıda yazıyor bak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı protokolüne geliyor? Yani benim protokolüme 22 Şubat Perşembe, öğleden sonra 3’ü 26 geçe gelmiş. Konu ne? Aşağıda yazıyor. Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistem açılış daveti. Mektuba davetiyenin dijital hâli de eklenmiş. Yani sadece bununla kalmamış, bir de dijital hâle eklenmişiz. Cumhurbaşkanının da katılacağı yazıyor. ‘Açılış törenine katılmanızdan onur duyarız’ diyor. Kim diyor? Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu.

'BU ACEMİ ADAYA BUNU POSTAYLA YOLLAYACAĞIM'

AKP'li Kurum hakkında ''nezaketli biriyse en azından çıkıp özür dilemesi gerekir'' diyen İmamoğlu konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Şimdi benim için kendi kendine davet uyduruyor diyen bu acemi adaya bunu postayla yollayacağım, hiç sanmam ama utanır mı, bilmem. Bu maili gördü ya, bak şimdi nasıl kıvırmaya başlayacak... Aslında öyleydi de böyleydi. Yazıyorum bakın buraya. Fatih Belediyesi’ne suç atar, Fatih Belediye Başkanı’na suçu atıp kaçar bu. Yazık ya. Vallahi yazık. Biraz ar etse verdiği ÇED raporunda ‘Heyelan tehlikesi yok’ diye imza atıp Erzincan’da 9 kişinin heyelanla ölmesinin acısını yaşardı. Bunu yapmak ve ailelerin acılarına ortak olmak yerine magazin programına çıkıp, gülerek ‘ÇED raporu ile ne alakası var’ demezdi. Şimdi bu daveti herkes gördü. Çok net bunu anladı. Artık ne yapması lazım? Nezaketli biriyse en azından çıkıp özür dilemesi gerekir. Henüz geç değil. Ben buradan tekrar edeyim. İster Fatih Belediyesi, ister Ulaştırma Bakanı, ister Cumhurbaşkanı, tarafıma davet yenilenirse ben bu hattın açılışına gene gideceğim. Gene katılırım. Sorun yok.