İstanbul'da AKP'li 23 belediyenin işçileri aldıkları düşük maaşa karşı eylem yaptı. Mahalli İdareler İşverenleri Sendikasının (MİKSEN) Beyoğlu’daki merkezi önünde toplanan yüzlere işçi "Bu ücretlerle geçinemiyoruz" dedi.

Artan hayat pahalılığı ve aldıkları düşük maaşı protesto eden kalabalık, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “İşveren duy sesimizi bu gelen işçinin ayak sesleri”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganlarını atarken “Kira: 10 bin lira maaş: 12 bin lira”, “Açız geçinemiyoruz” yazılı dövizler taşındı.

Evrensel'de yer alan habere göre, işçiler adına basın açıklamasını okuyan Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı İdris Ersoy, İstanbul’un ilçe belediyelerinde çalışan işçilerin asgari ücrete mahkum edildiğini söyledi.

Ersoy, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yaşamın zorlukları, geçim sıkıntıları ve artan kiralarla belediye işçilerinin yaşam koşulları zorlaştı. Enflasyon artışı ile hükümetimizin asgari ücretliyi koruma adına yapılan asgari ücret artışları ile bugün geldiğimiz noktada tüm belediye çalışanları asgari ücrete, yani en az ücrete çalışmaya mecbur bırakıldık”

MİKSAN ile yaptıkları görüşmelerin olumsuz geçtiğini de sözlerine ekleyen Ersoy, “Günlük yol ve yemek paramızı çıkınca bugün için aylık 12 bin lira maaş alıyoruz, en ucuz kira 10 bin lira oldu dedik ama dinletemedik, bizim çoluk çocuğumuz sağlıklı beslenemiyor, okul ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz kiramızı ödeyemiyoruz dedik ancak yine de sesimizi duyuramadık” dedi.

"HAKKIMIZ OLANI VERİN"
MİKSEN yöneticilerine seslenen Ersoy, “Biz çok zor durumdayız, bu maaş ile geçinemiyoruz. Kiramızı, faturalarımızı ödeyemiyoruz, temel gıda ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Çocuklarımızın bizden istediği harçlığı veremiyoruz diye gece geç saate eve giriyor, sabahın köründe çıkıyoruz, köşelerde gizli gizli ağlıyoruz, çoluk çocuğumuzun yüzüne bakamıyoruz. Biz geçinemiyor her geçen gün eriyoruz. Artık sesimizi duyun, hakkımız olanı derhal verin. İnsanca yaşamak, İnsan onuruna yakışan bir ücret almak belediye işçisinin hakkı değil mi?” dedi.

Kamu çerçeve protokolü ile bazı kamu işçilerinin ücretinin 26 bin liraya kadar çıktığını dile getiren Ersoy, “Kamu çerçeve protokolünün belediyelerce uygulanana kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz. Belediyelerde huzuru sağlamak istiyorsanız, bizden verimli iş istiyorsanız verin kamu çerçeve protokolünü, bütün belediye ve şirketlerine uygulayın kamu çerçeve protokolünü, çözün artık bu adaletsizliği” diye konuştu.

'GREV' SLOGANLARI

Yapılan açıklamanın ardından işçiler “Grev, grev...” şeklinde slogan attı.