Bürokrasiden emniyete eğitimden yargıya kadar birçok alanda örgütlenen Süleymancılar ile iktidarın arasındaki savaş sürüyor. Hatta iktidar, geçmiş yıllarda seçimlerde kendisine destek vermeyen cemaatin yurt binalarını dahi yıktı.

İstanbul'da AKP'li Güngören Belediyesi ile Süleymancılar arasında 'arsa savaşı' patlak verdi.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilen teklifle Süleymancılar Cemaati’ne bağlı Çınar Eğitim Gönüllüleri Derneği’ne ait arazinin planları değiştirildi.

'YEŞİL ALANA' DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Teklifte, 2021 yılında arazinin plan notlarına “Kapalı spor tesis alanı” olarak işlendiği, ancak daha sonra mahkemece bu değişikliğin iptal edilmesi nedeniyle yeniden plan yapıldığı ifade edildi. Bu nedenle de arazinin plansız kaldığı yapılan yeni plan değişikliğiyle bu sefer de arazinin “yeşil alana” dönüştürüldüğü açıklandı.

20 DAİRE İNŞA EDİLECEKTİ

Cemaatin, Çınar Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından belediye meclis üyelerine gönderdiği yazıda ise şunlar sıralandı: “Arsayı 2020 tarihinde 1 milyon dolara satın aldık. Arsa için 2017 tarihinde Güngören Belediyesi tarafından 2017 tarihinde 20 dairelik yapı inşat ruhsatı verilmişti. Biz de bu nedenle, kamu kurumlarının güvenilirliğine itimat ederek böyle bir yatırıma karar verdik. Arsayı aldıktan sonra belediye, arsamızı spor tesisi alanına çevirmek istemiş ama 4 yıl sonra yargı bizi haklı bularak planları iptal etmişti. Güngören Belediyesi, spor tesis alanına çevirmekte muvaffak olamadığı arsamızı aynı şekilde bu sefer de ‘yeşil alan’ olarak planlamak istemektedir.”