ABD'nin Chicago kentinde 4 polis, emniyet kemeri takmadığı gerekçesiyle durdurduğu siyah genç Dexter Reed'i, çıkan çatışma sonucu 96 kurşun sıkarak öldürdü.

Chicago Sivil Polis Sorumluluğu Dairesi (COPA), West Garfield Park bölgesinde 21 Mart'ta ölümle sonuçlanan çatışmayla ilgili polise ait vücut kamerası görüntülerini paylaştı.

Video kaydına göre, SUV tipi beyaz bir aracın etrafını saran 4 polis memuru, 26 yaşındaki Reed'e "kapıyı aç" diye bağırırken sonrasında karşılıklı onlarca el silah sesi duyuldu.

COPA'nın ön raporunda, silahını ilk ateşleyenin Reed olduğu, polisin daha sonra karşılık verdiği belirtilse de kamuya açık görüntülerde bunun net olmadığı görüldü.

Hastaneye kaldırılan Reed'in hayatını kaybettiği, olayda bir polis memurunun ise bileğinden yara aldığı kaydedildi.

Reed, iddiaya göre emniyet kemeri takmadığı için kenara çekilmişti.

POLİSLER 41 SANİYEDE 96 KURŞUN SIKTI 

COPA, yaptığı açıklamada, Reed'in polis memurlarının 41 saniye içinde 96 el ateş ederek karşılık vermesinden önce ilk ateş ettiğini "doğrulayan" ön kanıtların bulunduğunu söyledi.

Polis çatışmalarını inceleme yetkisi olan kuruluş COPA, söz konusu olayda şüpheli siyahi gence 41 saniyede 96 kurşun sıkan polis memurlarının, soruşturma tamamlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmalarını istedi.

ABD'li Senatör Dick Durbin, sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada, Dexter Reed'in vurulduğu anları gösteren videodaki şiddetin "şoke edici" olduğunu belirtti.

Durbin, "Kolluk kuvvetlerimiz, topluma onur ve cesaretle hizmet eder ve birçok riskle karşı karşıyadır. Ancak uymaya yemin ettikleri yüksek standartları takip edemeyenlerin sorumlu tutulması gerekir. Kapsamlı bir soruşturmanın adil ve zamanında yürütüleceğini umuyorum" ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Brandon Johnson, COPA başkanı Andrea Kersten ve Cook İlçesi Eyalet Savcısı Kim Foxx'un da yanında bulunduğu Belediye Binası'nda yaptığı konuşmada, Reed'in ölüm görüntülerini "derinden rahatsız edici" olarak nitelendirdi.

Johnson, "Başka bir siyah gencin polisle etkileşim sırasında hayatını kaybettiğini görmek beni kişisel olarak yıkıldı" dedi. Johnson "bir polis memurunu vurmanın asla affedilemeyeceğini veya affedilemeyeceğini" söyledi.

Johnson, videonun yayınlanmasından önceki günlerde Reed'in aile üyeleriyle görüştüğünü ve yaralı polisi ziyaret ettiğini belirtti.

Johnson, vurulan memurun "ölümden döndüğünü" ifade etti.