ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Karadeniz tahıl girişiminde Türkiye’nin rolü ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nda gelinen son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Blinken şu ifadeleri kullandı:

 “Türkiye, ilk etapta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yakın işbirliği içinde çalışarak inisiyatifin sıfırdan hayata geçirilmesinde etkili oldu. Bunu yerden kaldırmak için harika bir iş çıkardı. Bu nedenle Türkiye’nin, daha önce yaptığı gibi dünyanın dört bir yanındaki insanların ihtiyaç duyduğu gıdayı makul fiyatlarla alabilmelerini sağlamak için tekrar bu işi rayına oturtmada liderlik rolünü üstlenmesini bekliyoruz."

Blinken, daha önce Rusya tahıl anlaşmasından vazgeçtiğinde Türkiye'nin Putin'i ikna etmek için önemli çabalarda bulunduğunu da hatırlattı.

“RUSYA’NIN BARIŞLA İLGİLENDİĞİNE DAİR SIFIR KANIT GÖRÜYORUM”

ABD Dışişleri Bakanı, Rusya’nın Ukrayna’nın Odessa limanını bombalamaya devam ettiğini belirterek Kremlin’in savaşı devam ettirmede istekli olduğunu söyledi.

Blinken, “Rusya’nın anlamlı barış görüşmeleri yapmakla ilgilendiğine dair herhangi bir kanıt görürsek, üzerine atlayan ilk kişi biz oluruz. Ne yazık ki Rusya’nın (barışla) ilgilendiğine dair sıfır kanıt görüyorum ve temel sorun bu” dedi.  (AA)