Komite, Başkan Biden'a yönelik azil sürecinin başlatılması ve azil maddelerinin belirlenmesine dair tasarıyı, 4 Demokrat üyenin "hayır" oylarına karşı 9 Cumhuriyetçi üyenin "evet" oyuyla kabul etti.

Bu tasarı, Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu elinde bulundurduğu Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na sunulmuş oldu.

Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steve Scalise, tasarının bugün Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmesinin beklendiğini belirtti.

Diğer taraftan, Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, bu tasarının Başkan Biden'ın azli için değil, ABD Başkanı'na yönelik azil sürecinin başlatılmasına yetki verilmesi amacıyla sunulduğuna vurgu yaparak, "Biz siyasi bir karar vermiyoruz. Bu, hukuki bir karar" dedi.

Dönemin Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, 12 Eylül'de Biden'ın ABD Başkan Yardımcılığı döneminde görevini suistimal ettiğini ve bu vesileyle oğlu Hunter Biden'ın babasının görevini iş ilişkilerinde imtiyaz elde etmek için kullandığını öne sürmüştü.

Gözetim Komitesinin ilk azil oturumunda tanıklar ve bazı Cumhuriyetçiler, Başkan'ın herhangi bir suç işleyip işlemediğini belirlemek için daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu söylemişti.