‘Zulüm 1938’de son buldu’ diyen gerici Akit’in yetkilileri beraat etti

Cumhuriyet’in değerlerine her fırsatta saldıran gerici Akit TV’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım 2015’te Atatürk’e hakaret ederek, “Zulüm 1938’de son buldu” altyazısı ile yaptığı yayın tartışma yaratmıştı ve hukuki süreç başlatılmıştı.

Söz konusu haberle ilgili paylaşım yapan Avukat Onur Cingil, Akit’e beraat kararı verildiğini duyurdu. Cingil karar tutanağını da hesabından paylaştı.

Kamu davası açıldığı hatırlatılan kararda “Sanığın üzerine yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle CMK gereğinde beraatine” dendi.

Kararda sanık hakkında yapılan yargılama giderlerinin de Hazine üzerine bırakılmasına karar verildi.

NE OLMUŞTU?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat yıl dönümü olan 10 Kasım’ı televizyon ekranına “Zulüm 1938’de son buldu” alt yazısıyla taşıyan Akit TV’ye devletin varlık ve bağımsızlığına, bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı yaptığını, toplumun milli ve manevi değerlerini zedelediği gerekçesiyle para cezası vermişti

Daha önce bir Akit TV yetkilisinin olayla ilgili savcılıkta verdiği ifadede, Mustafa Kemal Atatürk’ün son yıllarında hastalığından dolayı çok acı çektiğini, bu hastalıkların 1938’e kadar sürdüğünü, söz konusu altyazıyı da bu nedenle yazdıklarını söylediği ortaya çıkmıştı.