Yüksek enflasyonla birlikte ortaya çıkan konut krizi, 1 Temmuz 2022 tarihinde konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının uygulanmasına neden oldu. Bu düzenleme, kiracılar ile ev sahipleri arasında gerilime yol açtı ve maalesef ölümle sonuçlanan birçok olay yaşandı.

Bugünkü köşe yazısında Sözcü yazarı Nedim Türkmen, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in iş dünyasının temsilcileriyle gerçekleştirdiği basına kapalı toplantının notlarına yer verdi. Türkmen'in aktardığına göre, Bakan Şimşek toplantıda konut kiralarında uygulanan yüzde 25 zam sınırının kaldırılacağını duyurdu.

Bu gelişme, konut sektöründeki dengeleri etkileyebilirken, yaşanan olayların ardından kamuoyunda oluşan endişelerin bir nebze de olsa giderilmesine yönelik bir adım olarak değerlendirilebilir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 16 Aralık'ta katıldığı bir televizyon programında yaptığı değerlendirmede, "Konut kira artışlarına getirilen yüzde 25 sınırlaması, enflasyonun yüksek olduğu dönemde kiracıyı koruma amacı taşıyan bir tedbirdi. Ancak 2024'e gelindiğinde enflasyonun makul seviyelere düşmesi bekleniyor. Bu nedenle, enflasyonun azalmasıyla birlikte bu tür önlemlere artık ihtiyaç duyulmayacak" ifadelerini kullanmıştı.

'Paylaşacağım notlar, toplantıda yer alan üç arkadaşımdan aldığım bilgilerdir'' diyen Türkmen şunları aktardı:

''Konut kiralamalarında kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz 2024’te bitecek olan düzenlemeye, önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulmayacak ve süre uzatılmayacak.

Bir kişinin birinci evine farklı, ikinci evine farklı vergi ve evin değerine göre farklı vergi gibi uygulamaları planlıyoruz."

Editör: Berkay Akıncı