YSK’dan oy pusulası kararı: Seçmen sayısından 13 milyon 290 bin fazla pusula basılacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) oy pusulası basım kararını değiştirdi.

NTV’de yer alan habere göre ülke genelinde seçmen sayısı kaç olursa olsun her sandık için 365’er oy pusulası basılacak. Seyyar sandıklar için ise sayı 50 olacak. Her seçim kuruluna ayrıca 3’er paket yedek oy pusulası gönderilecek.

Eski sistemde yurt genelindeki seçmen sayısının yüzde 15 fazlası oy pusulası basılıyordu.

Seçmen sayısı fazla olan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde yaşanan sıkıntı gerekçe gösterilerek, basılacak pusula sayısının her sandık için sabit olması yönünde karar alındı.

Seçimde 57 milyon 78 bin 461 seçmen, 194 bin 715 sandıkta oy kullanacak. Yeni kararla seçmen sayısından 13 milyon 290 bin 514 fazla oy pusulası basılacak.

‘YSK SEÇİM GÜVENLİĞİNİ PEŞİNEN BERHAVA ETTİ’

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, YSK’nın oy pusulası basım kararını değiştirmesine tepki gösterdi.

Çıray, “YSK her sandık için 365 oy pusulası basılması kararıyla seçim güvenliğini peşinen berhava etti. YSK’nın bu kararıyla esasen 2011 seçimlerinden bu yana seçim güvenliğini güçlendirmeyi değil adeta kasıtlı olarak zayıflatmayı amaçlayan bir kurum olduğu izlenimini maalesef pekiştirmiş oldu. Çünkü bu kararla atıl kalan ve mühürsüz olmaları artık yasal hale gelmiş oy pusulaları ve zarflarıyla iktidar güçlerinin istedikleri gibi oynayabilecekleri bir seçim vasatı için gerekli şartların belki de en işlevsel unsuru sağlanmış olmaktadır” dedi.