CHP içerisinde başlayan 'değişim' ve 'liderlik' tartışmalarına ilişkin son olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun görevi bırakması gerektiğini söyleyen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un "Eskişehir'de bile kaybedebiliriz" şeklindeki ifadesine adını anmadan tepki gösteren Büyükerşen, "Ben orayı kaybederiz burayı kaybederiz tartışmalarına hiçbir şekilde doğruluk payı vermiyorum. Hiçbir şekilde ben bu fikirlere katılmıyorum" diye konuştu; devamında ise CHP liderine destek vererek şu sözleri söyledi:

SÜREKLİ 'KEMAL BEY GİTSİN' SÖZÜ ÖMER SEYFETTİN'İN DİYET'İNE BENZEYECEK
'Kılıçdaroğlu gitsin' sözü CHP'nin bölünmesine hizmet etmekten başka hiçbir işe yaramaz. Biz kaybettiysek hepimiz kaybettik. Bunun faturası sadece Kemal Bey'e çıkarılıyor. Sürekli 'Kemal Bey gitsin' sözü Ömer Seyfettin'in Diyet'ine benzeyecek. Kemal Bey'de Diyet'teki gibi 'ben gidiyorum' derse o zaman CHP başka bir tartışma içerisine girer. Ben kişi olarak Kılıçdaroğlu'nun çizdiği yolu doğru buluyorum. Kurultay yapılmalı, eksiğimiz, gediğimizi görmeliyiz.

'YENİ DÖNEMDE DE ADAY OLMAYA KARAR VERDİM'
Büyükerşen, yeniden aday olması konusunda halktan yoğun bir ısrar geldiğini de söyleyerek "Ben aslında önümüzdeki dönemde adaylık düşünmüyordum fakat son bu tartışmalardan sonra yeni dönemde de aday olmaya karar verdim. Sokağa çıktığımızda halktan 'bir dönem daha belediyeyi yönetin' baskısıyla karşı karşıyayım. Bu yüzden önümüzdeki dönemde adayım" dedi. 

Büyükerşen'in TV100 yorumcusu ve eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'a yaptığı açıklamalar şöyle:

CHP'Yİ BÖLMEYE ÇALIŞMAK KALLEŞLİKTİR
Ben aslında siyasi konulara pek girmek istemiyorum ama hem içeriden hem de dışarıdan CHP'ye ağır bir saldırı var. Tek dertleri de CHP'yi bölmek. Eğer CHP bölünürse laikliğe de cumhuriyete de elveda deriz. Eğer biz özgür ve demokratik bir Türkiye kuracaksak bunu birlik içinde, parti bütünlüğü içinde yapmamız lazım. CHP'yi bölmeye çalışmak kalleşliktir.