31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek mahalli idareler genel seçimlerine dair takvim, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Takvime göre, seçim süreci 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçime katılabilecek siyasi partileri 2 Ocak'ta ilan edecek.

Siyasi partiler, hangi seçim çevrelerinde ön seçim yapacaklarını ve üye listelerini ilgili ilçe seçim kurullarına 11 Ocak'ta iletecekler. YSK, 27 Ocak'ta siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerini belirlemek için kurayı çekecek ve sonuçları ilan edecek.

Siyasi partilerin aday adayı listelerini il ve ilçe seçim kurullarına sunmalarının son günü 31 Ocak olarak belirlendi. Belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclisi üyelikleri, büyükşehir belediye başkan aday listelerini verme süresi ise 20 Şubat Salı günü saat 17.00'ye kadar devam edecek. Kesin aday listeleri, il ve ilçe seçim kurulları tarafından 3 Mart Pazar günü ilan edilecek.

Seçim propagandası ve buna ilişkin yasaklar 21 Mart Perşembe günü başlayacak ve 30 Mart Cumartesi saat 18.00'de sona erecektir.

Editör: Berkay Akıncı