31 Mart'ta Türkiye'de gerçekleşecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne yaklaşık 61 milyon seçmen katılacak. Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği takvime göre, 21 Mart'ta başlayan propaganda süreci 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de sona erecek. Aynı tarihte başlayan seçim yasakları ise 31 Mart Pazar günü saat 23.59'da kalkacak.

Seçimde toplamda 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunması bekleniyor. Bunun yanı sıra, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk defa oy kullanacak. Toplamda 34 siyasi parti adaylarıyla yarışacak ve ülke genelinde 206 binden fazla sandık kurulacak.

Seçimde 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtar belirlenecek. Ayrıca, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için de seçimler yapılacak.

SEÇMEN KAĞIDA GEREK YOK

Seçmenler, oy kullanacakları yer ve sandık bilgilerini Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sitesi, e-Devlet kapısı, YSK'nin Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması veya 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi üzerinden kontrol edebilecekler.

Oy kullanacakları yerin belirtilmesi için seçmen bilgi kağıdını getirmek zorunlu olmayacak. Seçmenler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası taşıyan resmi bir belgeyle oy kullanabilecekler.

Her seçmen, yasal istisnalar dışında, kayıtlı olduğu sandıkta oy kullanabilecek.

Büyükşehir belediyesi sınırlarında yaşayan Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ile muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy kullanacaklar.

Büyükşehir olmayan illerde ise il genel meclisi üyeliği, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy verilecek. Köylerde ise il genel meclisi üyeliği ile muhtarlık ve ihtiyar meclisi için oy kullanılacak.

Oy pusulaları büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin olarak beyaz, il genel meclisi üyeliklerine ilişkin olarak turuncu, belediye başkanlığına ilişkin olarak mavi, belediye meclis üyeliğine ilişkin olarak sarı renkte olacak.

Seçmenler, tüm oy pusulalarını tek zarfa koyacaklar.