Yeni Zelanda’da cami saldırısı: 30 ölü

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch kentindeki 2 camiye, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Yeni Zelanda basını olayda en az 30 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Polis, saldırıların ardından 3’ü erkek biri kadın 4 kişinin yakaladığını açıkladı.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, saldırının ardından yaptığı açıklamada, “Ölümler ve yaralılar hakkında bu aşamada herhangi bir onay veremesem de söyleyebileceğim şey bunun Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık. Açıkçası, burada olanlar, olağanüstü ve benzeri görülmemiş bir şiddet eylemidir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, ölenler arasında Türklerin bulunduğuna dair kendilerine ulaşan bir bilgi bulunmadığını aktardı.

Yeni Zelanda Emniyet Müdürü Mike Bush ise, hayatını kaybedenlerini sayısı ve kimliği hakkında herhangi bir bilgi paylaşımda bulunmayacaklarını söyledi.

Saldırının ardından şehirde okullar tatil edilirken yollar kapatıldı. Kentte hastanelerin sadece acil servisleri hizmet veriyor. Bu arada polis, ülkedeki tüm camilere kapılarını kapatması uyarısında bulundu ve vatandaşlardan sokağa çıkmamalarını istedi.