Yeni Akit’ten Zeybekci’ye şarap eleştirisi: Evdeki bulgurdan oluyor 

0
74

Provokatif yayınlarıyla bilinen AKP’ye yakın Yeni Akit gazetesinin yazarlarından Rasim Bolbol, AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci’nin şarapla ilgili sözlerini eleştirdi.

Zeybekçi, şarap üretiminin desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Bu bir üründür, bir sanayidir, bir ticarettir, bu bir ekonomidir. Sonuçta ben dini kimliği, kişiliği olan bir müftü değilim. Diyanet İşleri Başkanı değilim. Orası beni hiç ilgilendirmez” demişti.

Bugünkü köşesinde Zeybekci’nin söz konusu ifadelerine değinen Bolbol, “Vallahi biz de ne müftüyüz ne Diyanet İşleri Başkanı. Fetva verecek konumda da bulunmuyoruz. Ancak, şarapla ilgili dinimizdeki hükümler bizleri doğrudan ilgilendiriyor. Bu konudaki İlahî emir ve yasaklar, Müslümanları direkt olarak alakadar ediyor” diye yazdı.

‘GÖTÜRÜSÜ GETİRİSİNDEN FAZLA OLACAK’

Akit yazarı şöyle devam etti: “Hadi, tüm bu gerçeklere rağmen, bir an için sayın Zeybekci’nin dediğini kabul edelim. “Din-diyanet işleri”nin kendisini ilgilendirmemesi gerektiğini varsayalım. Peki ya “siyaset işleri”? Yıllardır politikanın içinde olan Nihat Bey’i, “siyaset işleri” de mi ilgilendirmiyor? Yoksa sayın Zeybekci, tıpkı “diyanet işleri”nden anlamadığı gibi, “siyaset işleri”nden de mi anlamıyor? Anlamıyor mu ki, ısrarla bu tür sandıktaki götürüsü getirisinden çok daha fazla olacak açıklamalara imza atıyor?

Maalesef görünen acı gerçek şu: AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı, laik kesime göz kırpmak isterken, kendi tabanının gözünden düşüyor. Belki farkında değil ama, Dimyat’a pirince gideyim derken evdeki bulgurdan oluyor.

Yazık! İnşallah bu “nabza göre şerbet verme politikası” bir an önce sonlandırılır.”