Toplumsal Kültür Sanat 

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, Türk edebiyatının usta ismi Yaşar Kemal anısına düzenlenen "Birinci Osmaniye-Kadirli Edebiyat Günleri", dün Kadirli Belediye Başkanı Mustafa Mert Olcar, Kadirli Kaymakamı Yakup Güney, Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun ve Kadirlili yazarlar Musa Hasansofuoğlu'nun ve Sinan Yağmur'un konuşmalarıyla açıldı. 

Kadirli Belediye Başkanı Mustafa Mert Olcar, "Kadirli'miz için bir nokta bile koymak bizler için çok değerli. Bu programda emeği geçen il kültür müdürümüzün, kaymakamımızın, belediye çalışanlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, siyasi partilerimizin her kanadının çok büyük önemi var. Kültüre gerçekten aşık bir millet olmayı diliyorum" diye konuştu. 

39046F94 90D9 46B8 A4E0 633D5Fef7Bbc

Kaymakam Yakup Güney, "Kadirli'miz çok zengin bir tarihi geçmişe sahip. Bu da beraberinde bir kültürü de getiriyor" sözleriyle başladığı konuşmasında Kadirli'nin "her zaman eğitimiyle bilindiğine" dikkat çekerek "tüm ailelerimizin, öğrencilerimizin eğitime bambaşka bir bakış açısı var. Bizim Kadirli'mize sosyal ve kültürel alanda ihtiyaç duyduğu etkinlikleri de sunabilmemiz lazım. Eğitimin olduğu yerde muhakkak kültür de beraberinde oluyor. Bu kitap fuarının bugün burada gerçekten değerli olduğunu düşünüyorum. Geleceğe de atılmış önemli bir adım olarak görüyorum" ifadelerini kullandı. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, fuarın "okullar kapanmadan önce" çocuklar için "bir etkinlik yapabilmek" amacıyla düzenlendiğine dikkat çekerek "bu başlangıcın daha sonra daha iyi bir noktaya ulaşacağını düşünüyoruz" dedi.  

Etkinlikte Kadirlili yazarlar Musa Hasansofuoğlu ve Sinan Yağmur da birer konuşma yaparak "gecesini gündüzüne katarak, nakış nakış, dantel dantel işleyerek yazdıkları yazıları kitap haline getirerek bu fuarda bizlerle beraber olan değerli kültür insanları yazarlarımıza, şairlerimize ve bu kitapları inceleyen, onlardan faydalanan siz değerli konuklara da ayrıca teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandılar.