Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden Diyanet ve MEB hakkında suç duyurusu

Cumhuriyet Kadınları Derneği Anadolu Yakası Şubeleri, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden Diyanet ve MEB hakkında suç duyurusu

Cumhuriyet Kadınları Derneği Anadolu Yakası Şubeleri, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu.

11 Ocak 2018 Perşembe 16:12
Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden Diyanet ve MEB hakkında suç duyurusu

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Diyanet ve Milli Eğitim Bakanlığı hakkında yaptıkları suç duyurusunun ardından basın açıklaması düzenledi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Bildiğiniz gibi son zamanlarda Diyanet İşleri Başkanlığı hem Kadınlar hem çocuklarla ilgili olarak hiçbirimizin onaylamayacağı fetvalar vermektedir.  

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Kurumu’nun resmi internet sayfasında yer alan Bilgilendirme Platformunda boşanma konusunda şu görüşlere yer verilmektedir:

Boşama kişinin eşine söylediği “Boşsun” ,”Boş Ol”, “Boşadım” gibi sözlerle veya Mahkeme kararıyla gerçekleşir.Görüldüğü gibi BOŞ OL sözleri MAHKEME ile eşdeğerde görülmektedir.

“Telefon, mektup,mesaj, internet ve faks yoluyla da boşamak, sözlü olarak yüzyüze boşamak gibi geçerlidir.Bu durumda boşanma hükümleri kadının mesajı okuduğu andan itibaren başlar.” denmektedir. Bunlar gibi onlarca örnek verilebilir. Zaten suç duyurumuzda bunlar sıralanmıştır.

Sonuç olarak resmi internet sitesinde boşanma konusu ile ilgili olarak açıklanan görüşlerde Cumhuriyet’in temel nitelikleri olan Laiklik ve Hukuk Devleti ilkelerine, kamu düzenine, ilgili yasal mevzuatın emredici hükümlerine ve Türk Ceza Kanunu hükümlerine açıkça aykırılık vardır. Bundan da öte suç oluşturmaktadır. Cumhuriyetin temel nitelikleri Anayasamızın değiştirilemez hükümlerindendir. Ayrıca Anayasamızda kadın ve erkeğin eşit yasal  haklara sahip olduğu, Türk Medeni Yasasında da boşanmanın yalnızca mahkeme kararı ile gerçekleşebileceği emredici hükümlerle açıkça ortaya konulmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığı yine geçen haftalarda  “Nikâh” kavramını açıklarken “Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması uygundur”diyor,  “bulûğ çağının alt sınırını erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirliyor.Türkiye  Cumhuriyeti yasalarına göre evlilik yaşı 18’dir.

Şimdi Diyanete buradan sesleniyoruz: Ey Diyanet İşleri Başkanlığı, biz kadınlardan ve çocuklarımızdan elini çek. Biz Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve  Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği değer sonucunda Medeni Yasa’ya kavuşmuş, eşit kadınlar ve erkekleriz. 1923 yılından beri böyle yaşıyor ve yaşayacağız. Bunu hiç kimse değiştiremez.

Milli  Eğitim Bakanlığı Hakkında da Suç Duyurusu’nda Bulunuyoruz

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında uygulamaya konulan Müfredatta Atatürk İlke ve Devrimleri’ne ya yer verilmemiş, ya olabildiğince daraltılmış ve içeriği boşaltılmıştır, Milli Bayramlarımıza yer verilmemiştir.Müzik dersine, tekbir, ilahi ve dini müzikler dahil edilmiştir.Evrim Teorisi yeni eğitim programında yer almamıştır. Laiklik ilkesi göz ardı edilmiş,  bilimsellik dışlanmıştır.Diyanetin internet sayfalarında yer alan kadını aşağılayan yönlendirmelerin benzerleri çocuklarımıza okutulan kitap sayfalarına girmiştir.

Suç duyurusu dilekçemizde tek tek dersler açısından onlarca örnek verilmiştir.

Müfredatta gerçekleştirilen değişikliklerle Türkiye Devleti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü sarsılmaktadır. Daha ilkokul çağından itibaren milletin inanç, din, mezhep ayırımına ve ibadete göre bölünmesinin yolu açılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’na görevlerini hatırlatıyoruz.Milli,bilimsel,laik,kadını aşağılamayan bir eğitim istiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Üyeleri ve diğer ilgili Kamu Görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuyor, eylemlerine uyan suçlardan dolayı gerekli soruşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını talep ediyoruz.

 

Son Güncelleme: 11.01.2018 16:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78