CHP’de Parti Meclisi toplantısı, seçimlerin ardından başlayan ‘değişim’ tartışmasının ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başkanlık ettiği Zoom toplantısının gölgesinde önceki gün gerçekleştirilmişti.

CHP’de parti içi muhalefetin Genel Merkez tarafından görevden alınan il ve ilçe başkanlarının görevlerine iadesini istiyordu. Gazeteci Barış Yarkadaş, il ve ilçe başkanlarının görevlerine iadesini istediği oylamada 'muhalif kanadın' kaybettiğini savundu. 

'PM'DE MUHALİF SAYISI 26

Yarkadaş'ın oylama sonuçlarını da yazdığı paylaşımı şöyle:

"CHP’de parti içi muhalefetin görevden alınan il ve ilçe başkanlarının görevlerine iadesini istediği oylama sonuçlandı. Parti Meclisi üyeleri, göreve iade için gereken 40 oyu vermedi. Böylece MYK’nın görevden almaları kesinleşti. Muhalefet, 40 oyu bulamadığı için önemli bir argümanını kaybetti.

Oylamalar şöyle sonuçlandı:

Ağrı
Kabul 30
red 31

Muş
Kabul 31
red 30

Mardin
Kabul 31
red 28
çekimser 2

Kayseri
Kabul 28
red 33

Beykoz
Kabul 26
red 35

Parti içi muhalefetin üzerinde günlerdir fırtına kopardığı Beykoz İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu’nun göreve iadesi oylaması, PM’deki muhalif üye sayısının 26 olduğunu gösterdi.

26 üye, göreve iade için oy kullandı.
35 üye ise red oyu verdi.

Beykoz
Kabul: 26
Red: 35

Bu sonuçların ardından parti içi muhalefetin yapacağı tek şey kaldı: İlçe kongrelerini kazanmaya çalışmak..Fakat tablo orada da parlak değil. Parti içi muhalefet, mahalle kongrelerinde yüzde 8’lik bir tabana sıkıştı. Parti içi muhalefet inandırıcı bulunmuyor. Çünkü eleştirdikleri her uygulamada kendi imzaları da var."