Çocukların hem dostu hem de oyun arkadaşı olarak tasarlanan insansı robot filmi “Megan” gerçek oluyor. Uzmanlar, yapay zeka sayesinde gerçekçi tepkiler de veren insansı robotların ilkini oyuncak sektörünün ortaya çıkaracağı ve yapay zekadaki gelişimlerin çok yakında oyuncak sektörüne sıçrayacağı değerlendirmesini yaptı.

Uzmanlar, bilim kurgu filmleri arasında yer alan ve korku türünde de kabul edilen Megan'ın yakın bir gelecekte yapay zeka desteğiyle tüketiciyle buluşabileceğine dikkati çekerek, oyuncak Megan'ların yolda olduğu konusunda değerlendirmelerde bulundu. 

Yapay Zeka ve Teknoloji Derneği (YZTD) Genel Sekreteri Çağlar Gözüaçık, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bugüne kadar oyuncaklar genellikle kız ve erkek diye ayrıldı. Zaman içinde, onların beğeni dünyalarına hitap eden, sevdikleri çizgi film karakterleriyle bedenlenen, ses çıkaran, ses kaydı alıp taklit eden, şarkı söyleyen, hikaye anlatan noktaya gelindi. Yani etkileşim gün geçtikçe arttı. Ancak yapay zekanın oyuncak sektörüne de girmesi, özellikle dil işleme modeliyle internete bağlı, çocuğunuzla gerçek zamanlı sohbet edebilen, belli bir konuda ona yanıtlar veren dijital arkadaşların da gelişi anlamına gelecek. Bu da gelecekteki her evde bir yardımcı robot olmalı kavramının temelini oluşturacak diyebiliriz. Bilindiği üzere, yapay zekanın en büyük özelliklerinden biri kişiselleştirme. Çocuğunuzun karakterine uygun oyun arkadaşları, onların daha uzun saatler o oyuncakla zaman geçirmesini sağlayabilir. Diğer yandan sanal gerçeklik, karma gerçeklik gibi dijital ekranlı gözlük/giyilebilir teknolojiler açısından bakarsak, çocukların online dünyada geçirecekleri zaman dilimini artırmaları riski de var.”

Sosyal Medya İş Geliştirme ve Pazarlama Uzmanı Furkan Talay da şöyle konuştu:

“Sosyal medya üzerinden ticarette satışların önemli bir kısmını oyuncaklar oluşturur. Ancak klasik oyuncaklara rağbet gittikçe azaldı. 2000'li yıllara kadar en fazla yürüyebilen robotlar artık yeni nesli tatmin etmez oldu. Sektör iş geliştirirken artık yeni çağa uygun modelleri ve ürünleri hedefliyor. Daha insansı robotların yavaş yavaş konuşulmaya başlanması bile sektörde hareketlilik yarattı. Ne üretici ne de tüketici bu gelişmelerin dışında kalmak istemiyor. Yakında hem raflarda hem de satış sitelerinde bu ürünler çokça aranacak, yeni yüzyılın ikinci yarısına kadar bu oyuncaklar çocukları oyalayabilecek. Oyuncak sektörünün bir sonraki adımın ne olacağını yapay zeka alanındaki gelişmeler belirleyecek.”

Çocuk Gelişim Uzmanı Melike Kızılel ise şunları kaydetti:

“Geleneksel oyunlar ve oyuncaklar artık yerini akıllı cihazlar, robotlar ve yapay zeka destekli oyunlara bırakıyor. Yapay zeka, çocukların problem çözme becerilerini ve yaratıcı düşünme becerilerini kısıtlayabilir.Okul başarısını azaltabilir.Eskiden ansiklopediler vardı, araştırmalarımızı yapar, yaparken aynı zamanda öğrenirdik, şimdi ise her şey elimizin altında ama maalesef ki bunun zararlarını da görebiliyoruz. Yapay zeka destekli oyun arkadaşları, çocukların eğitim ve eğlence alanındaki potansiyellerini artırabilir, ancak her zaman gerçek insan etkileşimlerinin ve geleneksel oyunların önemini unutmamak önemlidir. Örneğin, yapay zeka destekli robotların da tasarlanırken, çocukların gelişimini destekleyici ve bunu önceleyen bir yaklaşımla olması gerekir.”