94. Oscar Ödülleri'nde, oyuncu Will Smith'in sahneye çıkıp komedyen Chris Rock'a tokat atması büyük yankı uyandırmıştı. Smith, tokat olayının ardından yaptığı açıklamada, "Akademinin bana olan güvenine ihanet ettim. Ödül kazananları, harika işlerini kutlama fırsatından mahrum bıraktım" demişti. Smith ayrıca, "Bu nedenle akademiyi bıraktığını ve kurulun uygun göreceği diğer cezaları da kabul edeceğini" ifade etmişti. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi de Smith'i 10 yıl boyunca Oscar galalarından ve diğer Akademi etkinliklerinden men etmişti.

Smith çiftinin kurduğu "The Will And Jada Smith Family Foundation" adlı hayır kurumu kapanıyor. Bu kurum, Hollywood'un güçlü çiftinin sağlık, sağlıklı yaşam, sanat eğitimi ve sürdürülebilirlik gibi konularda savunma yapmak için mükemmel bir platform olarak hizmet veriyordu. Ancak, Will'in imajı, 2022 Oscar'larında Chris Rock'a tokat atmasının ardından ciddi bir darbe aldı. Vergi beyanları, olaydan sonra vakfa bağış yapan yüksek profilli bağışçıların durduğunu ve işletmenin tamamen kapanma sürecinde olduğunu gösteriyor.

Vergi kayıtlarına göre, vakfın geliri 2020'de 1.760.000 dolardı. Ancak, 2021'de bu gelir 2.138.660 dolara yükseldiği halde, 2022'de 365.870 dolara düştü. Vakfa yakın bir kaynak, çiftin 1996'da kurdukları vakfı Oscar tokatından önce kapattığını ve aynı miktarı özel hayır kurumlarına vermeye odaklandıklarını iddia etti. Smith ailesi ise konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Oscar tokadı nedeniyle eleştirilere maruz kalan Smith, hâlâ Hollywood'un en çok kazanan aktörlerinden biri olarak biliniyor. Geçen yıl Variety'nin raporuna göre, Smith'e yakında çıkacak olan "Bad Boys 4" ve Netflix'in "Fast and Loose" filmleri için 25 milyon dolarlık teklifler yapıldı.

Will And Jada Smith Aile Vakfı'nın 2023 vergi bilgileri önümüzdeki aylarda açıklanması planlanıyor. Smith'in prestijinin sarsılmasına rağmen, yeni bir film projesinde yer alacağı açıklandı. Oscar ödüllü oyuncu, "Sugar Bandits" adlı gerilim türündeki bir filmde rol alacak.