İstanbul’da kentsel dönüşümü hızlandıracak 90 günlük süreç başladı

İstanbul Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşümü hızlandıracak, riskli binaları öncelikli olarak dönüştürecek projesiyle ilgili 90 günlük sürecin başladığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, “90 günlük sürecin başladığı 20 Şubat 2019 tarihli yazımızla Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlıklar ve ilçe belediyelerine bildirilmiştir” denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 2023 Kentsel Dönüşüm Vizyonu doğrultusunda belirlenen hedeflere ulaşmak için yeni bir süreç başlattı. 19 Şubat 2019 tarihli Bakanlık genelgesiyle Kentsel Dönüşüm Süreci’nin ilke ve esasları bütün valiliklere bildirildi. Buna göre bütün yurtta il ve ilçe bazında ‘Afet Riski’ en yüksek alanlar tespit edilerek Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanacak ve 3 ay içerisinde Bakanlık makamına sunulacak.”

Valiliğin açıklamasına göre 90 günlük süreçte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerince ‘afet riski’ en yüksek alanların tespiti ve Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nin hazırlanması çalışmalarına hemen başlanacak.