Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile gizli bir protokol yaptığını açıklamıştı.

T24’ten Cansu Çamlıbel’e konuşan Özdağ, seçimlerin kazanılması halinde partisinin üç bakanlık ve MİT Başkanlığı’nı alacağını, bu konuda yazılı mutabakat olduğunu belirmişti.

Bu gelişme üzerine CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde yaptığı basın toplantısında Özdağ’ın Kılıçdaroğlu ile gizli mutabakat yaptığı yönündeki iddiasını yalanlamıştı.

Dün konuşan Kılıçdaroğlu ise, Habertürk’te katıldığı canlı yayında yaptığı açıklama ile Özdağ’ı doğrulamıştı.

ALTILI MASADAN TEPKİLER
Kılıçdaroğlu’nun Özdağ’ı doğrulaması üzerine Altılı Masa bileşeni İYİ, Gelecek ve DEVA partilerinin temsilcileri duruma tepki gösterdi. Söz konusu isimler, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarla Kılıçdaroğlu’na eleştirilerde bulundu.

İYİ PARTİ
İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz:

“Geride bıraktığımız başkanlık seçimlerini muhalefet kaybetmiştir ve Millet İttifakı’nın üyeleri olarak bunun sorumluluğunu üstlenmekten hiçbirimiz kaçamayız. Milletimize ödemek zorunda olduğumuz bir özür ve özeleştiri borcumuz var. Bunu yapmadan, ne halkımızın temsilini…”

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez:

“Biz sahada kendisi için oy isterken,
Meğer o, Ankara’nın karanlık dehlizlerinde pazarlıklar yapıyor, protokoller imzalıyormuş.
Arkadaşlarının haberi yok, ittifak ortaklarının bilgisi yok.
Hoyratça heba edilmiş bir güven, yeniden kazanılabilir mi Sayın @kilicdarogluk?”


DEVA PARTİSİ
DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin:

“Allah’tan; İki kişinin namusuna teslim edilmiş bir protokol..”


 

DEVA İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu:

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem, Anayasa Değişikliği Önerisi ve Ortak Mutabakat Metni çalışmaları iki yıllık zorlu bir süreç içinde büyük bir özveri, güven ve şeffaflık zemininde hazırlandı. Çoğu zaman sadece gündüzlerimizi değil, gecelerimizi de bu sürece seferber ettik. Emeklerimizin neticesinde ortaya bir Türkiye vizyonu koyduk. Kaygılarımız hep vardı ama hiçbirisi tünelin sonundaki demokrasi ışığından daha değerli değildi. Güveni zor inşa edersiniz ama çok kolay harcarsınız. Bu kadar kolay harcanmamalıydı.”
 

DEVA Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın:

“Demokratik siyaset gizli protokollerle değil şeffaf biçimde yapılması gereken bir iştir Vatandaş kime, hangi şartlarda, nasıl bir çerçevede oy vereceğini bilsin, oyunu ona göre versin Çünkü hakimiyet milletindir.”

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan:

“Başka hiçbir söz ya da açıklama seçim mağlubiyeti nedeniyle duyduğum büyük üzüntüyü ortadan kaldıramazdı. Teşekkür ederim Sayın Kılıçdaroğlu. Ben ve benim gibi sırf bu ülkeye demokrasi, hukuk ve eşitlik gelsin diye gecesini gündüzüne katan binlerce insana büyük bir teselli bahşettiniz! İyi ki olmamış!”


ÖZDAĞ'DAN YETKİ YANITI
Zafer Partisi lideri Özdağ, Altılı Masa’dan gelen bu eleştiriler üzerine sosyal medya hesabından bir açıklama ve video paylaştı.

Akşener’in ikinci tur seçimlerinden önce yaptığı ‘Kılıçdaroğlu’na yetki verdik’ sözlerini paylaşan Özdağ, “Zafer Partisi-CHP protokolunun içeriğinden haberdar değildik diyen İYİ Parti, Gelecek ve DEVA Partililer, iyi dinleyin.” ifadelerini kullandığı açıklamasında, Kılıçdaroğlu’nun da kendisine söz konusu yetkiden bahsettiğini aktardı.

Özdağ, şu ifadeleri kullandı:
“Akşener:”Sayın Kılıçdaroğlu’nun yetkisi vardı, o yetkiyi yerine getirdi. Hayırlı uğurlu olsun…” demiş. Sayın Kılıçdaroğlu bana da yetki aldığını söyledi. Bakın Akşener, bakanlıkların dağılımı ve Ümit Özdağ’ın İçişleri Bakanı olması konusunda ne diyor:”Seçimlere biz iki parti ayrı ayrı olarak girdik. Alınan oy ve milletvekili sayısına göre önce CHP sonra İYİ Parti seçimden sonra bu konuda görevlendirmeler yapılacak…İçişleri Bakanlığı üzerinden Sayın Özdağ, öyle bir görevlendirme Sayın Kılıçdaroğlu başından itibaren yapmışsa, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olarak verdiği bir karardır. Ben ona saygı duyuyorum…” Konu kapanmıştır.”