Ülkenin asıl bekleyen beka sorunları

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile küçük ortağı Bahçeli’nin TV ekranları ve miting alanlarında sık sık ‘’ülkede beka sorunu var’’ açıklamaları üzerine İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ile 21 milletvekilinin imzasıyla Meclis’e verilen araştırma önergesinin AKP, MHP ve HDP’nin oylarıyla reddedilmesinin ardından bu sorunun da yapay bir gündem olduğu anlaşıldı.

İktidarın yandaş şirketlere yaptırdığı anketlerde sürekli oy kaybı yaşadığını gördükçe panikleyerek yandaş medyanın da desteğiyle oluşturmaya çalıştığı ‘seçmene yönelik algı operasyonu’ 31 Mart yerel seçimlerinden sonra 1 Nisan şakası olarak AKP ve küçük ortağına dönebilir.

Ülkedeki asıl beka sorununun gıda ve işsizlik olduğunu görmezden gelen iktidar sorunu başka başka mecralarda aramakta.

Ülkedeki etkisiz muhalefetin de katkılarıyla eğitim sistemi, tarım ve hayvancılıktaki yanlış politikalardan dolayı bugün, tarım ve hayvancılık ülkesi olan bir Türkiye’de karneyle domates, patlıcan ve diğer tarım ürünlerini alır duruma gelinmesi asıl beka sorunudur.

Gerek iktidar, gerekse muhalefetin asıl çözmesi gereken sorunların başında ülkenin gıda bağımsızlığı geliyor olmalı.

Öngörüleriyle 21. Yüzyıl’ın da dünya lideri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Milli ekonominin temeli tarımdır” derken son günlerde yaşadığımız tanzim satış noktalarındaki uzun uzun oluşan kuyrukların olmaması için yüz yıl önce uyarmış.

Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, “Gıdasını üretemeyen ülkeler tam özgür ve bağımsız olamazlar. Bunun en güzel son örneği Katar’dır. Tırlar dolusu dolar var ama bakın bir ambargo koydular, adamlar perişan oldu” diyerek olayın ciddiyetine dikkat çekmeye çalışmıştı.

Diğer taraftan eğitim sistemindeki yanlış politikalar ise Türkiye’de yoksulluğun en önemli temel nedenlerinden birini oluşturmaktadır.

Tekrar konumuza dönecek olursak ülkenin en temel beka sorununun 31 Mart yerel seçimleri değil, ülkenin en temel sorunlarının başında gelen eğitim, tarım, hayvancılık, işsizlik, genç nüfusun gelecek kaygısıyla ülkeyi terk etmesi.

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere katılacak olan siyasi partilerin seçim bildirgelerine baktığımızda ise yukarıda saydığımız temel sorunlar kapsamında pek de gerçekçi politikalarının olmadığı gözlenmekte.

Yurttaşlarımızın iktidar ve muhalefet partilerinden beklentileri ülkenin yapay gündemlerle ‘’üç – beş oy daha fazla alırım’’ hesabı yapmak yerine bir an önce ülkenin gerçek hayati sorunlarına çözüm üretmelerini beklemekte.

Yusuf Fidan yazdı | “NANKÖRLER!”

Geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan üç gelişmeden kısaca bahsedip bunların ortak bir değerlendirmesini yapmak istiyorum. Sosyal medyada Ekrem İmamoğlu'na destek amaçlı 'Her şey çok güzel...

Nilay Atkın ŞENGÜN Yazdı | İSTİSMAR

Her yılın 20 Kasım'ı Dünya Çocuk Hakları Günü. Çocuklarımızı koruyabiliyor muyuz? Dünya’da son 10 yılda cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı 280 bin civarında. Dünya Sağlık...

Yusuf Fidan yazdı | Köhne Demokrasimizin Son Kalesi; Seçimler

T.C. Anayasa 2. Maddesi; “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik...

Ramazan Ayında Beslenme

Ramazan ayında yapılan en önemli beslenme değişiklikleri arasında oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısının değişmesiyle 3 ana öğün olan günlük beslenme...

Nilay Atkın Şengün yazdı: Özel Eğitimde Aile Eğitimi

Ailelerin çocuk sahibi olmak için nedenleri farklılık gösterse de; her ailenin gebelik sürecindeki hayalleri aynıdır. Ancak; anne yetersizliği olan bir çocuk dünyaya getirdiğinde ya...