Ülkenin asıl bekleyen beka sorunları

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile küçük ortağı Bahçeli’nin TV ekranları ve miting alanlarında sık sık ‘’ülkede beka sorunu var’’ açıklamaları üzerine İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ile 21 milletvekilinin imzasıyla Meclis’e verilen araştırma önergesinin AKP, MHP ve HDP’nin oylarıyla reddedilmesinin ardından bu sorunun da yapay bir gündem olduğu anlaşıldı.

İktidarın yandaş şirketlere yaptırdığı anketlerde sürekli oy kaybı yaşadığını gördükçe panikleyerek yandaş medyanın da desteğiyle oluşturmaya çalıştığı ‘seçmene yönelik algı operasyonu’ 31 Mart yerel seçimlerinden sonra 1 Nisan şakası olarak AKP ve küçük ortağına dönebilir.

Ülkedeki asıl beka sorununun gıda ve işsizlik olduğunu görmezden gelen iktidar sorunu başka başka mecralarda aramakta.

Ülkedeki etkisiz muhalefetin de katkılarıyla eğitim sistemi, tarım ve hayvancılıktaki yanlış politikalardan dolayı bugün, tarım ve hayvancılık ülkesi olan bir Türkiye’de karneyle domates, patlıcan ve diğer tarım ürünlerini alır duruma gelinmesi asıl beka sorunudur.

Gerek iktidar, gerekse muhalefetin asıl çözmesi gereken sorunların başında ülkenin gıda bağımsızlığı geliyor olmalı.

Öngörüleriyle 21. Yüzyıl’ın da dünya lideri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Milli ekonominin temeli tarımdır” derken son günlerde yaşadığımız tanzim satış noktalarındaki uzun uzun oluşan kuyrukların olmaması için yüz yıl önce uyarmış.

Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, “Gıdasını üretemeyen ülkeler tam özgür ve bağımsız olamazlar. Bunun en güzel son örneği Katar’dır. Tırlar dolusu dolar var ama bakın bir ambargo koydular, adamlar perişan oldu” diyerek olayın ciddiyetine dikkat çekmeye çalışmıştı.

Diğer taraftan eğitim sistemindeki yanlış politikalar ise Türkiye’de yoksulluğun en önemli temel nedenlerinden birini oluşturmaktadır.

Tekrar konumuza dönecek olursak ülkenin en temel beka sorununun 31 Mart yerel seçimleri değil, ülkenin en temel sorunlarının başında gelen eğitim, tarım, hayvancılık, işsizlik, genç nüfusun gelecek kaygısıyla ülkeyi terk etmesi.

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere katılacak olan siyasi partilerin seçim bildirgelerine baktığımızda ise yukarıda saydığımız temel sorunlar kapsamında pek de gerçekçi politikalarının olmadığı gözlenmekte.

Yurttaşlarımızın iktidar ve muhalefet partilerinden beklentileri ülkenin yapay gündemlerle ‘’üç – beş oy daha fazla alırım’’ hesabı yapmak yerine bir an önce ülkenin gerçek hayati sorunlarına çözüm üretmelerini beklemekte.

CHP’ye 1 Nisan’da operasyon geliyor

İktidarın 16 yıldır içte ve dışta yanlış politikalarının sonucu ülkeyi bir çıkmaza soktuğu gerçeğinin yanı sıra son olarak da, tarım ülkesi olan Türkiye’de yurttaşları...

Neden ‘Eyy Avrupa!’ diyemedik?

Avrupa Birliği’nin yasama organı Avrupa Parlamentosu, Türkiye raportörü Kati Piri’nin hazırladığı raporu kabul etti. Böylece ilk kez üyelik sürecindeki aday bir ülke için müzakerelerin...

İngilizce öğrenememek bu ülke çocuklarının kaderi olmamalı

İlkokul ikinci sınıftan itibaren İngilizce öğrenmeye başlıyor, bin saatten fazla ders almamıza rağmen liseden mezun olurken öğrendiğimiz İngilizce ile giriş seviyesinin üzerine çıkamıyoruz. Ne...

Aydın’da bir Topuklu Efe: Burada yatağa aç girilmez çünkü biz varız!

Aydın tarihi Milattan Önce 4500 yıllarına dayanır. 'Uygarlık Vadisi' olarak da adlandırılır… Büyük Menderes havzası olarak da bilinir. Tarihin her döneminde iskân edilmiş, yoğun bir...

Güçlü Kadınlar 3

Gücü elinde tutan kadınlar ile güçlü kadınları birbirinden ayıralı epey zaman oldu, yazmak bugüne kısmetmiş... Gücü elinde tutan, tutmayı bilen akıllı kadınlar vardır; ille para-pul...