Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye ekonomisinin küçüldüğünü söyledi.

TÜSİAD’ın yeni başkanı Kaslowski, görevi devralmasının ardından derneğin ‘İşgücü Piyasası Dinamikleri ve İşsizlik Sorunu’ toplantısında konuştu.

‘EKONOMİMİZ ZORLU BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR’

İşsizlik oranında görülen artışa dikkat çeken Kaslowski şu ifadeleri kullandı: “Son açıklanan veriler işsizliğin bir sıçrama yaparak yüzde 12.3’e yükseldiğini gösteriyor. Mevsim etkilerinden arındırıldığında işsizlik oranı sadece bir ay içerisinde 0.6 yüzde puan artarak yüzde 12’ye çıktı. arım dışı işsizlik yüzde 14, genç işsizliği ise yüzde 22.2 seviyesine yükseldi. Yüksek oranlar bazı tedbirler alınması gerektiğine işaret ediyor. Ekonomimiz geçtiğimiz ağustos ayından bu yana zorlu bir süreçten geçiyor.”

Küresel krizden bu yana dünyada bol ve ucuz para döneminde Türkiye’nin dış borcunu yüzde 35’ten yüzde 53’e yükselttiğini dile getiren Kaslowski şöyle devam etti: “Bu finansman ekonomimizin yüksek büyüme oranlarına ulaşmasını sağladı. Ancak 2013 yılından beri yurt dışında faizler yavaş yavaş arttı ve bu borcun maliyeti de ekonomimiz için her geçen gün artıyor. Bu nedenle ekonomimizde biriken risklerin azaltılması, özellikle bazı sektörlerde yüksek artış gösteren kaldıraç oranlarının makul düzeylere inmesi gerekiyor.”

‘YATIRIMLAR ERTELENİYOR, ÜRETİM DÜŞÜYOR’

Dış borcun büyük kısmının özel sektörün üzerinde olduğunu belirten TÜSİAD’ın yeni başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamu Özel İş birliği projeleri için sağlanan finansman da dahil yaklaşık 306 milyar dolar. 2018 yılı başından itibaren bu borç azalmaya başladı. Ağustos ayında yaşadığımız şoktan sonra hem kur hem de faizlerde görülen artış ile süreç hızlandı. Banka kredilerinde gördüğümüz yavaşlama da bunun bir sonucu. Bu durum kullanılan kapasitede gerilemeye, yeni yatırımların ertelenmesine ve üretimde düşüşe neden oluyor. Dolayısıyla ekonomimiz küçülüyor.”

CHP’den ‘pembe tablo’ çizen Albayrak’a: Harikalar Diyarı’ndan masallar anlatıyor

Damat’tan pembe tablo: Türkiye istihdam alanında devrimi yaşıyor