Antalya Diplomasi Forumu için Türkiye'ye gelen Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, ziyareti sırasında oğlunun motokurye Yunus Emre Göçer'e çarparak ölümüne neden olmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Mahmud, "Oğluma, adaletin peşinden gitmesini ve sorumluluğunu üstlenmesini söyledim. Türkiye'nin sağlam yargı sistemine olan güvenim tam" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, hakkında yakalama kararı bulunan sanık Mahmud'un, kullandığı araçla 30 Kasım 2023'te Kennedy Caddesi Aksaray istikametinde motosikletli Yunus Emre Göçer'e çarptığı anlatılmıştı.

Göçer'in çarpma neticesinde ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı, 6 Aralık 2023'te ise vefat ettiği bilgisine yer verilen iddianamede, şüphelinin ifadesinde, olayın motosiklet sürücüsünün dönüş olmayan yoldan dönmeye çalışması nedeniyle meydana geldiğini ve kendisinin bir kusuru olmadığını öne sürdüğü belirtilmişti.

İddianamede, alınan raporlara göre Göçer ile sanığın kanında alkol ve uyuşturucu maddeye rastlanmadığı kaydedilmişti.

Bilirkişi raporunda Göçer'in kusurunun olmadığı, sanığın asli kusurlu bulunduğu bilgisinin yer aldığı iddianamede, Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesinin 19 Aralık 2023 tarihli raporunda ise sanığın asli, Göçer'in tali derecede kusurlu bulunduğu tespitine yer verilmişti.

İddianamede, motokurye Göçer'in eşi Öznur Göçer'in 13 ve 15 Aralık'taki ifadelerinde sanıktan şikayetçi olduğunu, 20 Aralık'taki ifadesinde ise "bu aşamada herhangi bir şikayetinin bulunmadığını" beyan ettiği belirtilmişti.

Dosya kapsamındaki görüntüler, Adli Tıp Kurumu raporları, kolluk tutanakları ve tüm dosya içeriğinden yola çıkıldığında, sanığın kusurlu eylemiyle Göçer'in ölümüne sebebiyet verdiğinin anlaşıldığı aktarılan iddianamede, Muhammed Hasan Şeyh Mahmud'un "taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi istenmişti.