Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ailelerin  “Kızımın erkeklerin olduğu yerde olmasını istemiyorum” dediğini savunarak, “Ancak biz bu kızlarımızı eğitime dâhil etmeliyiz. Karma eğitim önemlidir. Ancak ihtiyaç duyulması halinde kız okulları kurulabilir” ifadeleri üzerine tekrar gündeme gelen harem selamlık uygulaması tartışmalara yol açtı. 

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre;  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)  Türkiye'deki eğitim sisteminden duyulan memnuniyet oranı AKP döneminde tepetaklak olduğunu ortaya koydu.

OECD, 43 ülkedeki eğitim sisteminden ve okullardan duyulan vatandaş memnuniyetini mercek altına aldı. 2007 yılında Türkiye, yüzde 52’lik memnuniyet oranı ile 43 ülke arasında 41’inci sıraya yerleşti.

SON BASAMAĞA İNDİ
OECD, 43 ülkedeki eğitim sisteminden ve okullardan duyulan vatandaş memnuniyeti oranını 2018 yılında yeniden masaya yatırdı. 2007 yılında 41’inci sırada olan Türkiye, 2018 yılında ise son basamağa indi. Buna göre, 2018 yılında Türkiye'deki vatandaşların eğitim sisteminden duyduğu memnuniyet oranı yüzde 35 olarak kayıtlara geçti. 

YİNE SON SIRADA
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün 2023 yılı raporu ise Türkiye'nin eğitim sisteminde yaşanan keskin düşüşü gözler önüne serdi. Türkiye, 2023 yılı itibarıyla eğitimde yüzde 21’lik memnuniyet oranı ile 45 ülke arasında yine son sırada kaldı.