Türkiye Avrupa’nın en ucuz iş gücü ülkesi oldu!

Yılbaşında 2 bin 20 TL olan asgari ücret 335 Avro ederken şimdi 315 Avro’ya denk geliyor.

Ekonomi Türkiye Avrupa'nın en ucuz iş gücü ülkesi oldu!

Emekçinin alım gücü her geçen gün eriyor. Türkiye’de 2019 başında asgari ücret net 2 bin 20 TL olarak belirlenmişti.

Ekonomik krizin günden güne derinleşmesiyle asgari ücret de döviz kurları karşısında hızlıca eriyor.

Türkiye’de asgari ücret ocak ayı içerisinde 335 Avro’ya denk gelirken Avro kuru ocak ayı içerisinde 6.00-6.53 TL arasında işlem görüyordu.

Bugün itibarıyla Avro kuru 6.40 TL’ye çıkarken asgari ücret de kur karşısında eriyor. Şu anda 2 bin 20 TL olan asgari ücret 315 Avro’ya denk geliyor.

AB üyesi ülkelerin 2019 yılındaki asgari ücretleri ile Türkiye’deki mevcut asgari ücret kıyaslandığında, Türkiye Bulgaristan ile birlikte asgari ücretin en düşük olduğu 4. ülke konumunda.

Avrupa genelinde asgari ücret 2019 yılı için 750 Avro civarında belirlenirken bu oran Türkiye’deki asgari ücretin 2.5 katına denk geliyor. Kurun yükselmesiyle Türkiye’deki işçinin kazandığı da eriyor. Araştırmalara göre, 2018’in Haziran ayı ile 2019’un Haziran ayı karşılaştırıldığında enflasyon oranında ücret artışı alan bir ücretlinin alım gücünü gıda ürünlerinde yüzde 3.18 oranında kaybetti. Asgari ücretlinin geliri ile 2018 Haziran’da alabildiği kadar meyve alabilmesi için asgari ücretin Haziran 2019’da 2 bin 830 lira, aynı miktar ekmek ve tahıl ürünü alabilmesi için asgari ücretin 2 bin 708 lira olması gerekiyor.

EN UCUZ İŞ GÜCÜ

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın verilerinde göre AB ülkelerinde saatlik iş gücü maliyeti 5.4 Avro ile 43.5 Avro arasında değişiyor.

En yüksek iş gücü maliyetleri Danimarka, Lüksemburg ve Belçika’da, en düşük ise Bulgaristan, Romanya ve Litvanya’da ölçüldü. 2016 verilerine göre Türkiye’de bir saatlik işgücü maliyeti 5.4 Avro ile AB ülkelerine göre son sıralarda yer alsa da Romanya (5.3 Avro) ve Bulgaristan’dan (4.5 Avro) yüksekti.

Ancak 2018’de yaklaşık 5 Avro’ya kadar düşen bu rakam ile Türkiye AB üyeleri arasında işgücü maliyetinin en ucuz ülkesi oldu. Buna göre Danimarka’da bir kişi çalıştırmak Türkiye’den yaklaşık 10 kat daha maliyetli. Avro bazında, Türkiye AB ülkeleri arasında asgari ücretin en düşük olduğu ülkeler arasına girdi.

Bir Yorum Yazın

En çok okunan haberler

‘Erdoğan’ı sanık sandalyesine oturtacaklar, tanığı da…’

Halkbank davasını yakından takip ettiğini ve Sarraf cephesiyle de temaslarda bulunduğunu belirten gazeteci Cüneyt Özdemir, davanın 2. perdesinde sanık koltuğuna Erdoğan'ın, tanık koltuğuna ise Rıza Sarraf'ın oturtulacağını öne sürdü.

Erdoğan’a hakaretten hapis cezası alan Orhan Aydın: Faşizme boyun eğmeyeceğim!

Orhan Aydın'a 'diktatör bozuntusu' dediği için 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Aydın yaşadığı sürece katliamın hesabını sormaya devam edeceğini ve faşizme boyun eğmeyeceğini söyledi.

Esad ilk kez konuştu: Türkiye’ye her yerde yanıt vereceğiz!

Toplumsal Haber Merkezi Suriye Devlet Başkanı Esad, Barış Pınarı Harekatının başlaması ve DSG ile Şam arasında anlaşmaya varılması sonrası ilk açıklamayı yaptı. Irak Başbakanı Adil...

Süper Loto’da hile iddiası: 42.5 milyon lira kazanan kupon çekilişten sonra mı oynandı?

Milli Piyango tarafından gerçekleştirilen Sayısal Loto, Süper Loto , Şans Topu ve On Numara çekilişlerinde hile yapıldığı öne sürüldü. YouTube'da 'Gizli Adalet' adlı hesaptan paylaşılan...

‘Peki karara ne yazacaksınız; şüphelinin ölümü mü yoksa şehit düşmesi mi?’

Suriye'ye yönelik askeri harekatta yaşamını yitiren piyade üsteğmen Çelebi Bozbıyık hakkında 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğü açıklandı.

Güncel

Adalet kimlere emanet! Rüşvetle gözaltı kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında görevliyken açığa alınan iki savcının, rüşvet yazışmaları ortaya çıktı. Şüpheli savcı L.K.’nin bir milyon dolara gözaltı kararı aldığı bildirildi.

Hamidiye Su almayı bırakan kurumların listesi

Bazı kamu kurumlarının seçimden sonra Hamidiye Su’yu kullanmayı bırakmasına ilişkin resmi açıklama bugün İBB CHP Meclis Grup Sözcüsü Tarık Balyalı’dan geldi.

İmamoğlu çağrı yaptı: Evgar ve Fırat göreve başladı

İstanbul Kent Konseyi Birinci Olağan Kurul Toplantısı, bugün Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezinde gerçekleşti.

‘Cumhuriyet tarihimizin en aciz iktidarı’

ABD ile varılan anlaşmayı eleştiren CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Maalesef, 96 yıllık cumhuriyet tarihimizin en beceriksiz, en aciz iktidarıyla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’a hakaret edebilen Beyaz Saray, Atatürk’e nasıl mektuplar gönderiyordu?

ABD Başkanı Franklin Delano Roosevelt'in Cumhuriyet'in kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'e yazdığı mektup tekrar gündeme geldi.

Üsküdar Belediyesi işçilerinden çağrı var

İşten atılan işçiler bir açıklama yaparak "Bu hafta da, 22 Ekim Salı günü 11.00'da yine Üsküdar Belediyesi önünde 'işimizi geri istiyoruz' demek için buluşuyoruz. Tüm basın mensuplarını aramızda görmek istiyoruz, hepinizin katılımını bekliyoruz" dedi.

Adalet kimlere emanet! Rüşvetle gözaltı kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında görevliyken açığa alınan iki savcının, rüşvet yazışmaları ortaya çıktı. Şüpheli savcı L.K.’nin bir milyon dolara gözaltı kararı aldığı bildirildi.

VİDEO | Tren raydan çıktı!

Marmaray’ın Kazlıçeşme durağına şehirler arası trenin yemekli vagonu hattan çıktı.

AKP’nin LGBT korkusu: Kızını üniversiteden aldı!

Aydın Binboğa, kızını Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kaydını “lezbiyen olmasından korktuğu için” dondurduğunu açıkladı.

Hamidiye Su almayı bırakan kurumların listesi

Bazı kamu kurumlarının seçimden sonra Hamidiye Su’yu kullanmayı bırakmasına ilişkin resmi açıklama bugün İBB CHP Meclis Grup Sözcüsü Tarık Balyalı’dan geldi.

2020 yılı bütçesi TBMM’de

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi sunuldu.