Türkiye'nin birçok ilinde orman yangınları devam ediyor. Orman yangını devam ederken illerin aldığı zararlar maddi ve manevi olarak köylülere ve yurttaşlara büyük yıkımlar vermeye devam ediyor. Kemer’de başlayan orman yangını dördüncü gününde devam ederken Kınık ve Çanakkale’deki yangınlar da henüz söndürülemedi.

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Göynük Mahallesi’nde pazartesi günü saat 21.00 sıralarında çıkan orman yangını, 4’üncü gününde de sürüyor. Karadan ve havadan müdahale edilen yangında, yaklaşık 200 hektar alan zarar gördü. Hava karardıktan sonra gece görüşlü helikopterle yapılan müdahale, günün ilk ışıklarıyla birlikte diğer hava araçlarının da katılımıyla devam etti. Beydağı Sahil Milli Parkı’ndaki yangın nedeniyle ilçeyi çevreleyen tepelerde yoğun duman oluştu.
 

Kara ekipleri alevlerin yayıldığı yöne doğru yangının önünün kesmek ve arazözlerin ulaşımı için öncelikle yol açma çalışması gerçekleştiriyor. Alevlerin önünü kesmek için açılan yolların birleşmesiyle karadan söndürme çalışmaları hızlanıyor.

KINIK’TA YERLEŞİM YERLERİ TAHLİYE EDİLDİ

İzmir’in Kınık ilçesinde dün çıkan orman yangınına gece boyunca 34 arazöz,13 su ikmal aracı ve 6 iş makinesi 7 ilk müdahale yer ekibiyle müdahale edildi. Havanın aydınlanmasıyla 7 uçak ve19 helikopter yangın çalışmalarına destek verdi. 

Yangın nedeniyle tedbir amaçlı tahliye kararı alınan Çiftlik, Karatekeli ve Balaban mahallelerinde ikamet eden yaklaşık 600 kişi AFAD, Orman Bölge Müdürlüğü, jandarma ve polis ekipleri tarafından Kınık’taki öğretmenevi ve misafirhanelere yerleştirildi. Tahliye edilen köylerdeki vatandaşlara ait büyük ve küçükbaş hayvanlar ise güvenli bölgelere götürüldü.
 

ÇANAKKALE DE YANIYOR

Çanakkale’nin Sarıbeyli köyünde, dün saat 22.30 sıralarında ormanda yangını çıktı. Henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangında, alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Gece boyunca müdahale edilen yangın henüz söndürülemedi. Müdahele ve çalışmalar halen devam ediyor.