Tüm ülkenin Akbelen Ormanları’ndaki katliama ve yurttaşların direnişine odaklandığı şu günlerde Türkiye’nin akciğeri Kaz Dağları’nda ağaçlar ‘yangınla mücadele’ adı altında katlediliyor. 

Orman Genel Müdürlüğü, Orman Yangınlarıyla Mücadele Dairesi Başkanlığı tarafında Genel Müdür Bekir Karacabey imzasıyla tüm bölge müdürlüklerine gönderilen “Yangın önleme çalışmaları” konulu yazıda orman yangınlarında alevlerin yayılmasını engellemek için orman yolu genişletme çalışmaları yapılması gerektiği bildirildi. Yazıda yol kenarlarında 5’er metre mesafede bütün ağaçlar ve 50’şer metre mesafede bulunan ağaçların üçte ikisinin kesileceği ifade edildi.
 

Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş konuyla ilgili şu ifadelerde bulundu.

ORMANLARIMIZA YÖNELİK SON SALDIRI
Yıllardır ormanlar için mücadele eden Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Kaz Dağları’nın zirvesine çıkarak katliamı gözler önüne serdi. “Ormanlarımız rant için tüccarlara kurban ediliyor, bu emir hem ağaç katliamının hem de yangınların önünü açtı” diyen Durmuş, yıllardır ormanların göz göre göre yandığını anlattı ve “Orman yollarının kesilerek genişletilmesi ve “seyrekleme” de ormanlarımıza yönelik son saldırıdır!” ifadeleri kullandı.