İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Limanı’nın satışıyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama yaptı.

Soyer, limanın satışına ilişkin, “Bizim meselemiz, sadece limanın kimlere satıldığı değil, İzmirlinin iradesini bir kere daha hiçe sayarak böylesine önemli bir özelleştirme kararının verilmesidir. Bu karar İzmir’in vicdanında yok hükmündedir” dedi.

Soyer'in açıklaması şu şekilde:

İzmir Alsancak Limanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin çok önemli bir eseri olup her şeyden evvel İzmir halkına ve İzmir’in kurumlarına emanettir. Neden satılacağı ile ilgili olarak kamuoyunu tatmin eden bir gerekçe açıklanmadan satışının yapılacağının duyurulması asla kabul edilemez. Ayrıca, Limanın, şehrimizin asırlık odalarının, sivil toplum kuruluşlarının ve elbette belediyemizin görüşü alınmadan satışa çıkarılması da asla kabul edilemez.

Bizim meselemiz, sadece limanın kimlere satıldığı değil, İzmirlinin iradesini bir kere daha hiçe sayarak böylesine önemli bir özelleştirme kararının verilmesidir. Bu karar İzmir’in vicdanında yok hükmündedir. Hükümeti, bu şehirde yaşayan 4.5 Milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının görüşlerine ve iradesine saygı duymaya bir kere daha davet ediyorum. İzmir Limanı, İzmir’in kalbidir. Onu korumak belediyemizin, tüm İzmirlilerin, 80 Milyonun ve elbette hükümetin de görevidir.