Tunç Soyer: Babam hukuk kahramanıydı

0
154

Halil Eğriboyun

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, babasıyla ilgili düşüncelerini, 2 yıl önce Toplumsal yazarı Halil Eğeiboyun’a anlatmıştı.

’12 CHP’li Başkandan 12 Eylül’e Başkaldırı’ kitabının yazarı Halil eğriboyun’a Tunç Soyer,” Babam o dönemin bir hukuk kahramanıydı” ifadelerini kullanmıştı.

CHP İzmir adayı Tunç Soyer, babası olan 12 Eylül’ün Ankara Sıkıyönetim Savcısı Nurettin Soyer’in, Sıkıyönetim Komutanı Recep Ergun’a hukuk dersi verdiğini iddia etti.

Tunç Soyer, babasını hem asker kimliği hem de hukuk kimliğini anımsatarak, kitapta şu ifadelerde bulundu;

“O dönem Komutan Recep Ergun ile Savcı Nurettin Soyer arasında kavgalar yaşanmıştı. Kişisel bir kavga değildi. Ankara Sıkıyönetim Komutanı Recep Ergun, yaşama sürekli asker perspektifinden bakmıştı. Sıkıyönetim Komutanlığı Savcısı Nurettin Soyer, asker kimliğinden öte hukuk kimliğini öne çıkarmıştı. Komutan ile savcı arasındaki sorunun temeli buradan kaynaklanmıştı. 12 Eylül döneminde hukuk çerçevesinde soruşturmalar yapmak ve iddianameler hazırlamak hiç de kolay olmamıştı.

Darbe, emir komuta zinciri içinde gerçekleşmişti. Recep Ergun da o zincirin bir halkasıydı. Doğal olarak darbe liderinin yakınlarında olan insanlardan biriydi.

Ona karşı hukukun çizdiği sınırlar içinde kalmak ve darbenin yöneticileri ile hukukun içinde çalışmak zor uğraştı. Sabahın 5’inde telefon çalardı, arayan sürekli Recep Paşa’ydı. Telefonda sesleri yükselir, Karşılıklı tartışmalar yaşanırdı. Günler böyle başlardı.

Ne Recep Paşa, ne de babam vazgeçti mücadelesinden. Babam çalışmanın stresini eve taşımak istemezdi. Eve stres taşıyacak zamanı da yoktu. Evden erken çıkardı, gece geç saatlerde gelirdi. Babam çok çalışırdı. Eve stresli geldiği zamanlarda olurdu. Biz onu rahatlamak için elimizden gelen her şeyi yapardık. Kendisi spora zaman ayırırdı. Sporla biraz rahatlar stres atardı.”

“ANNEM ENDİŞE YAŞARDI”

Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma seyirci kalmak istemediğini, dolayısıyla her gün kavgaların yaşandığı Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Cebeci bölgesinde, okumak için yollara düştüğünü belirten Aday,  Annesinin “Oğlumun başına bir iş gelir mi?” diye büyük bir endişe yaşadığını ileri sürmüştü;

“O yıllarda benzeri sorunlarla yüz yüze gelmiştim. Hatta bir ya da iki defa gözaltına alınarak polis karakoluna götürülmüştüm. Her defasında ben salıverildim. Babam bu olaylardan günler sonrasında haberdar olmuştur. O dönemler çok karanlık bir dönemdi. Babam Nurettin Soyer, Albay üniformasıyla bir askerdi, aynı zaman da hukukçu yönüyle Ankara Sıkıyönetimin Askeri Savcısıydı. İşkenceler karşısında hukukçu yanı ağır basmıştı. 12 Eylül’ün en karanlık döneminde, hukuk kimliğiyle öne çıkmıştı. Babam o dönemin bir hukuk kahramanıydı.”

“12 EYLÜL KANSER ETTİ”

Babasının 12 Eylül’de olmayan hukuku yaşama geçirmeye çalıştığını ortaya koyduğunu sözlerine ekleyen Tunç Soyer konuşmasını söyle tamamlamıştı; “General, ordu ve Sıkıyönetim Komutanı Recep Ergun’a karşı babam, Albay rütbesiyle, hukukçu kimliğiyle askeri savcı olarak mücadele etmişti. Hukuk mücadelesinde baskı görmüş, sıkıntılar yaşamıştı. Her şeye karşın hukuktan hiç ayrılmamıştı.”

Emeklilik döneminde güzel bir yaşam süreceğini ummuştu. Umduğu gibi olmadı. 12 Eylül döneminde çektiği sıkıntılar, yıllar sonra kanser belirtisi olarak ortaya çıkmıştı. Kanser hastalığına yakalanmıştı. Kansere yakalanmasında en büyük etken, askeri savcılık döneminde verdiği hukuk mücadelesinin getirdiği baskılar, sıkıntılar ve stresti.”