Üç kentin bir belde ve altı köyünde karantina

Koronavirüs vakalarının görüldüğü Rize merkeze bağlı Kendirli beldesi ile 4 köy, Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı bir köy ve Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı bir köy karantinaya alındı.

Toplum Ve Bilim 27.03.2020, 14:59 27.03.2020, 16:10
Üç kentin bir belde ve altı köyünde karantina

Rize'nin Kendirli Beldesi ve beldeye yakın Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri koronavirüs vakalarının önüne geçebilmek için Sağlık Bakanlığının tavsiyesiyle karantina altına alındı.

Rize Valiliği'nin duyurusuna göre bu yerleşim yerlerine giriş çıkışlar denetime tabi tutulacak, giriş çıkışlara izin verilmeyecek.

Valilik duyurusunda "Yine muhtarlar üzerinde bu bölgede tüm evlerdeki ateş,öksürük gibi semptomu bulunan tüm vatandaşlarımızın isimleri alınacak, akabinde sağlık ekipleri ev ev gezerek tek tek bu isimleri sağlık kontrolünden geçirecektir. Semptomu olan her kişi ya evde mutlak izalosyana alınacak yada gerekirse hastaneye kaldırılacaktır. Yine vatandaşlarımızın ihtiyacını gideren ve satış yapan fırın,market gibi yerler çok daha sıkı denetlenecektir" denildi.

Öte yandan 'çok acil ihtiyaçların karşılanması haricinde ve izin verilenler dışında' sokağa çıkışlar da ikinci bir karara kadar sınırlandırıldı.

BELEDİYE BAŞKANI TARAMA İSTEMİŞTİ
Yaklaşık 3 bin 500 nüfusu olan Rize merkeze bağlı Kendirli beldesinde dün koronavirüs nedeniyle 67 yaşında bir kişi yaşamını yitirmiş, 3 kişide de virüs tespit edilmişti.

Gelişmeler üzerine açıklama yapan Kendirli Belediye başkanı Alaattin Serdar ise beldenin sağlık taramasından geçirilmesini istemişti.

Karantina kararından önce konuşan Serdar, şunları ifade etmişti:

Dün bir köyümüzde 1 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Hastanede durumu ağır olan bir vakamız daha var. Ayrıca 3 köylü vatandaşımız da virüs olduğu şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Ölen vatandaşımız beldede esnaflık yapan bir vatandaşımız olması dolayısıyla birçok insanla ve dolayısıyla camiye giden ve burada da insanlarla iletişim kuran birisi. Bu durum beldemizde paniğe neden oldu. Yapılması gereken tek seçeneğimiz vardı oda Beldemizin karantina altına alınması ve vatandaşlarımızın sağlık taramasından geçirilmesi. Sağlık Müdürlüğü yetkililerini aradım ve tedbirler alındı gerekli çalışmalar başladı. Vatandaşlarımızın sakin olması yetkililerin uyarılarını dikkate alması ve evden çıkmamalarını istirham ediyorum.

UŞAK’TA HASANKÖY’E GİRİŞ ÇIKIŞ YASAKLANDI
Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Hasanköy’de ise biri umreden gelen diğeri de umreden gelen bir kişiyi ziyaret etmesi nedeniyle bulaştığından şüphelenilen iki kişi dün rahatsızlandı. İki kişi Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Yapılan testler sonucunda yurttaşların koronavirüs taşıyıcısı olduğu tespit edildi. İleri yaştaki yurttaşlar karantinaya alındı ve tedavilerine başlandı. Banaz Hasanköy’e giriş ve çıkışlar durdurulurken köy karantinaya alındı. Köye giriş çıkışlar 5 Nisan'a kadar yasaklandı.

VAN’DA HAN KÖYÜNDE KARANTİNA
Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı Han köyünde üç gün önce yapılan ve civar köyler ile İstanbul’dan yaklaşık 200 kişinin katılımının sağlandığı taziye törenine katılan iki kişinin rahatsızlanmasının ardından köy bugün karantinaya alındı. Taziye evine İstanbul'dan gelen iki akrabanın rahatsızlandıkları ve Çaldıran Hastanesi'nde tutulduktan sonra Van Devlet Hastanesi'ne yönlendirildikleri öğrenildi. Bugün Han köyü karantina altına alındı, giriş çıkışlar yapılmıyor. Sağlık koşullarının yetersiz olduğu İran’a sınırı olan Çaldıran’da kaçak giriş çıkışların yapıldığı da iddia ediliyor.

Yorumlar (0)