Şu anda kitle bağışıklığı en yüksek olan kentimiz hangisi?

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kitle bağışıklığının en yüksek olduğu ilin Adıyaman olduğunu söylediğini aktardı.

Toplum Ve Bilim 04.10.2020, 17:45
Şu anda kitle bağışıklığı en yüksek olan kentimiz hangisi?

Muharrem Sarıkaya bugün Habertürk'te yayımlanan yazısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya "Kitle bağışıklığının en yüksek nerede oluştuğunu" sordu. Fahrettin Koca, Sarıkaya'nın sorusuna 'Adıyaman' yanıtını verdi.

Sarıkaya'nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Her akşam saat 19.00 civarında Türkiye’deki salgının ve yarattığı etkinin durumunu gösteren tablo nasıl oluşturuluyor?

Uzun süredir merak ettiğim soruyu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelttiğimde, verilerin ne denli sağlıklı olduğunu, Türkiye’nin ne denli gelişmiş bir dijital sağlık altyapısına sahip olduğunu önce özetledi.

Baştan oluşturulan sistemin, salgınla birlikte ne denli önemli bir kolaylık sağladığının da altını çizdi.

Koca, cep telefonundan girip bazı illerin ilçelerine kadar ulaştı ve oradaki salgın durumuna yönelik her veriyi anında görme olanağına sahip…

Filyasyon ekiplerinin ne kadar zamanda oraya gittiğini, nasıl bir tıbbi müdahalede bulunduklarını, hangi ilaçları verdiklerinden veriler anında cep telefonuna ulaşıyor.

Bu aşamada kitle bağışıklığının en yüksek nerede oluştuğunu soruyorum, ekrandan bakıp, “Adıyaman” yanıtını veriyor.

Ancak PSR testi yapan makineye virüs kalıntısı bulaşmış, makinenin kontamine olmuş olabileceğine de dikkat çekiyor, denetim yapılmasını istediğini bildiriyor...

Yorumlar (0)