ÖZEL I 2020 bütçesinin anlattıkları: Milli Eğitim'in aklında eğitim yok!

Toplumsal Haber Merkezi 2020 yılı Milli Eğitim Bütçesi TBMM Plan ve Büt

14 Kasım 2019 Perşembe 19:22
ÖZEL I 2020 bütçesinin anlattıkları: Milli Eğitim'in aklında eğitim yok!
Toplumsal Haber Merkezi

2020 yılı Milli Eğitim Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. 2020 için çıkacak MEB bütçesi, 125 milyar 396 milyon lira olarak öngörülüyor. Bu miktar ilk bakışta artış olarak okunabilir. Eğitimciler ise aslında bir azalmanın söz konusu olduğuna dikkat çekiyorlar.

Eğitim İş Genel Mali Sekreteri Hüseyin Kara da bunu örneklerle anlatıyor. Öyle ki, AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 17,18 iken, 2019 yılında bu oran yüzde 4,88’e gerilemişti. 2020 yılında ise 4,65 olması düşünülüyor.

Eğitim İş Genel Mali Sekreteri Hüseyin Kara Toplumsal'a yaptığı açıklamada 2020 MEB Bütçesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinin rakamsal büyüklüğüne aldanmamak gerektiğine dikkat çeken Kara, "Bu büyüklüğün asıl nedeni personel giderleri, sosyal güvenlik kurumlarına yapılan ödemeler ve zorunlu cari harcamalardan kaynaklanmaktadır" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini değerlendirirken hiç kuşkusuz eğitim yatırımlarına ayrılan paya bakmak gerektiğini söyleyen Eğitim İş Genel Mali Sekreteri, "MEB bütçesinden yatırıma ayrılan paya baktığımızda durumun hiç de iç açıcı olmadığını görüyoruz. AKP ‘nin iktidara geldiği 2002 yılında MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay % 17,18 iken, 2019 yılında bu oran %4,88’e gerilemiş, 2020 yılında ise 4,65 olması öngörülmüştür. Yani AKP iktidarları döneminde eğitim yatırımına ayrılan pay sürekli bir azalma eğilimi göstermiştir.17 yıllık AKP iktidarları döneminde en düşük oran ise 2020 bütçesinde öngörülmüştür" ifadelerini kullandı.

Eğitim İş Genel Mali Sekreteri Hüseyin Kara şunları söyledi:

  • Yatırımda ise aslan payını hiç kuşkusuz İmam Hatipler almaktadır. AKP iktidarının başından beri çok sevdiği ve giderek bu sevginin artarak devam ettiği kurumlar İmam Hatipler olmuş, diğer eğitim kurumları deyim yerindeyse üvey evlat muamelesi görmüştür. Peki eğitim yatırımlarında aslan payını alan İmam Hatipler her türlü fiziki imkana kavuşturulurken diğer eğitim kurumları ne durumda derseniz onların durumu tabiri caizse içler acısı. Tam gün eğitime geçmek şöyle dursun 40-50 kişilik sınıflarda eğitim vermek zorunda bırakılmışlardır.


EĞİTİME BAKIŞLARI BÜTÇEYE DE YANSIYOR

  • AKP’nin eğitime bakışı bütçeye de yansımış durumda. Son 16 yılda özel okullar sürekli teşvik edilirken, devlet okulları ihtiyaçlarını velilerden karşılamak zorunda bırakılmışlardır. Bu da AKP İktidarının neoliberal bir bakış açısıyla, özelleştirmeyi tam desteklediğinin somut bir göstergesidir.


BÜTÇENİN YÜZDE 84'Ü PERSONEL GİDERİ

  • 2020 yılı MEB bütçesinin 125 milyar 396 milyon olması öngörülmüştür. Bu bütçenin %73’ü personel giderleri,%11’i sosyal güvenlik pirim giderleri olmak üzere %84’ü doğrudan personel giderleri için ayrılmıştır.


ARTIŞ PERSONELDEN KAYNAKLI

  • Geçen yıl personel giderleri için ayrılan pay,%83 iken bu yıl %84 olması, eğitim bütçesinin geçen yıla göre rakamsal olarak arttığı görülse de bu artışın personel giderlerindeki artıştır. Aslında eğitim yatırımında her hangi bir artış olmadan sadece rakamsal bir artışın olduğu görülecektir.


AKP MEB'E YATIRIMDAN VAZGEÇTİ

  • Yıllara göre baktığımızda MEB yatırım ödeneği sürekli ve düzenli olarak azalmıştır. Bu da bize gösteriyor ki 2002’den bu yana AKP, MEB yatırımından vazgeçmiştir.


BU ÇOK PAHALIYA MAL OLUR

  • Aslında yapılması gereken çok basittir. Kamusal kaynakların yine kamusal bir hak ve ödev olan eğitime aktarılması gerekmektedir. Özel okulları teşvik etmekten vazgeçilmeli, kaynaklar kamusal eğitime kaydırılmalıdır. Her şeyden tasarruf edilebilir ama eğitimden asla anlayışıyla hareket edilmelidir. Çünkü eğitimden yapılan tasarruf çok daha pahalıya mal olur.

Son Güncelleme: 14.11.2019 19:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.