Kübra Karabulut/Ankara

Bugün Akbelen’deki mücadeleye destek vermek için bölgeye giden CHP heyetindeki bazı isimlerin yurttaşla yaşadığı anlar gündem oldu. CHP’li isimlerin yurttaşla ters düştüğü o görüntüleri Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekteri Kemal Okuyan Toplumsal’a değerlendirdi.

"CHP SOLCULARI, DEMOKRATLARI ARKA BAHÇESİ GİBİ GÖRÜYOR"
CHP’li bazı isimlerin Akbelen’deki yurttaşlarla yaşadıkları görüntü ve haberlere ilişkin değerlendirme yapan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, “CHP başka bir parti, yani onların iç meselelerine dair bir şey söylemek istemem ama öte yandan da şu var CHP Türkiye’de muhalif ya da kendisine demokrat, solcu diyen kesimlerin doğal olarak kendi arka bahçesi olarak görüyor” dedi. Okuyan CHP’lilerin sanki hiçbir şey bu gerçeği değiştirmeyecek gibi bir yaklaşım sergilediğini ifade etti.

CHP’nin ana muhalefet partisi olduğunu ama aynı zamanda bunun bir yanılsama olduğunu belirten Okuyan yaşananlara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Tamam ana muhalefet partisi ama bu aynı zamanda bir yanılsama aslında. CHP’ye ait değil Türkiye’deki birtakım değerler. Hatta CHP bu değerleri temsil etmeyi çok uzun süre önce bıraktı zaten. O yüzden bu ne zaman kendilerine hatırlatılsa ya da bir gelişme olsa bir hırçınlık başlıyor. Öncelikle bunu söylemek lazım.”

"CHP’DE İDEOLOJİ YERİNE KİŞİLER TARTIŞILIYOR"
TKP’li Okuyan CHP’nin son zamanlarda yaşadığı krize ilişkin de kısa bir değerlendirme yaptı.

Okuyan, CHP’de asıl sorunun ideolojik tartışmalar yerine, kişiler üzerinden bir tartışma yürütülmesi olduğunu şu sözlerle anlattı:

“CHP doğal olarak bir iç krizin içerisinde şu anda. Bu iç krizde bir taraf olma ya da bu iç krize dair yorum yapmak bizim işimiz değil elbette ama öte yandan da kamuoyuna şunu söyleme hakkımız var yaşananlar kamuoyuna yansıdığı için: CHP’de neyin tartışıldığını anlayamıyoruz. Çünkü hala ideoloji, dünya görüşü, program üzerinden bir değerlendirme yok, daha çok kişiler üzerinden bir tartışma dönüyor. Bu da çok acıklı esasen Türkiye’deki siyasetin geldiği yer itibariyle. Asıl meseleler konuşulmuyor, kim daha iyi temsil eder, kim daha iyi muhalefet eder, kim daha iyi seçim sonucu alır gibi değerlendirmeler var ama bu çok aldatıcı bunu da görüyoruz. Şu andaki iç tartışmaların ortaya çıkardığı düzey sorununun arka planında bu var. Kişiler tartışılmaya başlanırsa, doğal olarak bir düzey sorunu da ortaya çıkacaktır.”