31 Mart yerel seçimleri için adaylık başvurularının tamamlanmasının ardından Türkiye Komünist Partisi (TKP), İstanbul’da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde yerel seçimlerdeki adaylarını tanıttığı bir toplantı düzenledi.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, “Biz marksist bir partiyiz. Her şeyi değiştirecek olanın merkezi siyasi iktidar olduğunu biliriz. Ancak yerel seçimler, düzende kimi gedikler açmanın olanaklarını sunuyor” dedi.

Okuyan, TKP’nin Türkiye’deki eşitlikçi bir düzen kavgası verdiğini, yerel seçimlerde alacakları sonuçların bu kavgayı güçlendireceğini dile getirdi.

TKP Genel Sekreteri, Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Ovacık’tan başlayan 10 yıllık deneyiminin halka umut verdiğine işaret etti.

“Dönüşüm yerel yönetimlerden başlamaz, ama yerel yönetimler, Türkiye’nin büyük dönüşümüne ilham kaynağı olabilir” dedi.

“Kadıköy’de iddialıyız” diyen Okuyan, “Ayrıca, Kadıköy’ün karakterine, ne demek olduğuna dair Sayın Maçoğlu’nun adaylığını açıklamamızdan sonra ortaya atılan iddialara da yanıt vereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘HATAY DEFNE'Yİ KENDİSİNE YARAŞIR BİR ŞEKİLDE AYAĞA KALDIRACAĞIZ'

Çeşitli yerelliklerde belediyeleri kazanacaklarını söyleyen Okuyan, Hatay’ın Defne ilçesinde en iddialı parti olduklarını söyledi. Okuyan, “Defne’yi bir kez daha kendisine yaraşır bir şekilde ayağa kaldıracağımızı göreceksiniz” dedi.

TKP’nin bir diğer hedefi, belediye meclislerine olabildiğince çok üye sokmak. Okuyan, “Bu meclisler rantın paylaşıldığı, yolsuzlukların döndüğü yerler ve buralarda iktidarla muhalefet arasında hiçbir fark yok” dedi.

Listeler incelendiğinde meclis üye adaylarının çoğunluğunun inşaatçı veya emlakçı olduğuna işaret eden Okuyan, “Bunu teşhir edecek, buna itiraz edecek birileri lazım. Tek bir komünist meclis üyesi bile buraya çomak sokar” dedi.

TKP TÜM TÜRKİYE'DE BELEDİYE MECLİSLERİNDE ADAY GÖSTERİYOR 

TKP 55 ilde ve çok sayıda ilçede belediye başkan adayı çıkaracak. TKP, başvurularda aksaklık yaşanan birkaç yerellik dışında tüm Türkiye’de belediye meclis üyeliği için kendi listesiyle girecek.

TKP’nin başka güçlerle ittifak içerisinde girdiği tek ilçe, Fatih Mehmet Maçoğlu’nun aday olduğu Kadıköy.

ARTVİN KEMALPAŞA'DA SOL PARTİ, HATAY SAMANDAĞ'DA TİP'E DESTEK

TKP, iki yerellikte başka özneleri destekleyecek. Artvin Kemalpaşa’da Sol Parti adayı, Hatay Samandağ’da da TİP adayı desteklenecek. Okuyan, “Bu iki ilçede de hiçbir pazarlık yapmadık. Sorumluluğumuzun gereğini yapıyoruz” dedi.

‘PAZARLIK GİRİŞİMLERİ OLDU AMA TKP HİÇBİR DÜZEN PARTİSİYLE PAZARLIK YAPMAZ' 

Kemal Okuyan, TKP’nin tavrının iyi bilindiğini, komünistlerin hiçbir düzen partisiyle pazarlık masasına oturmadığını, oturmayacağını, bunlara destek vermeyeceğini açıkladı.

CHP’yle pazarlık yapılmasında hiçbir solculuk bulmadıklarını belirten Okuyan, “Bize de ulaşmaya çalıştılar. Ancak duruşumuz net. Türkiye’de solun CHP ve DEM Parti gölgesinden kurtulması lazım. Kimseyle pazarlık yapmadık, bu partilere destek vermeyeceğiz” dedi.

Okuyan, CHP’nin büyük sermayenin partisi olduğunu, TKP’nin hiçbir zaman CHP’nin kuyruğunda siyaset yapmayacağını belirtti. TKP Genel Sekreteri, “Türkiye solunun da CHP ve DEM Parti etrafındaki gri alanda siyaset yapma çabalarını doğru bulmuyoruz” dedi.

TÜSİAD’la, sermayeyle hiçbir sorunu olmayan, Türkiye’nin büyük kentlerine sermayeyle içli dışlı kişileri gösteren CHP’yi elbette desteklemeyeceğiz. Bu bir sekterlik değil. Bu ülke 1 Nisan’da da yaşamaya devam etmek zorunda. 1 Nisan’da bu ülkenin emekçilerine karşı sermaye sınıfı tarihi bir saldırı başlatacak. Burada CHP’nin şu veya bu belediyesi, bu acil meselede topluma hiçbir fayda sağlamayacak, aksine direnç düşürecek.

Yakın bir örnek vermek istiyorum: Altılı Masa. Bize itiraz ediyorlardı ‘İYİP’e yüklenmeyin, Saadet eskisi gibi değil, Deva size benzer şeyler söylüyor’ diye bizzat CHP yöneticileri bize söylüyordu. Ne oldu? Haklı çıktık.

Okuyan, “AKP’nin kazanmamasını, Türkiye’nin sağcıların eline kalmamasını istiyorsak, bizim ayağa kalkmamız, dik durmamız gerek” dedi.

‘KADIKÖY'Ü YA BİZ YA CHP KAZANACAK' 

Toplantıyı takip eden gazetecilerden gelen “Maçoğlu’nun Kadıköy’de şansı nedir? Kadıköy’de kaybederse, Tunceli’de de komünist bir başkan olmaması bir prestij kaybına yol açabilir mi” sorusuna Okuyan, “TKP, hiçbir zaman bir önceki seçim sonuçlarından hareketle yeni seçim için strateji kurmadı. Anketlerle de işimiz yok. Biz mücadele etmeyi önüne koyan bir partiyiz. Aksi tavır, oylara, anketlere bakmak, bir devrimci parti açısından kabul edilemez” dedi.

Kadıköy’de uzun süredir güçlü bir örgütleri olduğunu vurgulayan Okuyan, Maçoğlu’nun Türkiye’nin emekçi tabanından, sağ partilerin tabanı da dahil, sempati topladığını belirtti ve “Kadıköy’ün çok önemli bir kısmı TKP’yi ve Maçoğlu’nu bağrına bastı. Kadıköy’de kazanabiliriz” dedi. “Kadıköy’de ya biz kazanırız, ya CHP kazanır. Aradan AKP’nin sıyrılma ihtimali yok.”

TKP’nin yerelliklerde en önemli adımının ranta kapıları kapatmak olacağını belirten Okuyan, “Rantın en büyük olduğu yerlerde biri de Kadıköy. Bunu herkes bilmeli. Veya İzmir’e bakın, bir sermaye grubunun adamı yerine bir diğerininki gösteriliyor. ‘Ama onlar sosyal demokrat’ demenin hiçbir mantığı yok.”

‘RANTI BİTİRELİM, GERİSİ ÇOCUK OYUNCAĞI'

TKP Genel Sekreteri, “Rantı bitirelim, gerisini bizim için çocuk oyuncağı, çok sayıda uzmanımız, kadromuz, yaklaşımımız, felsefemiz var” dedi. “Halkımızın beklentilerini o kadar düşürdüler ki, kolaylıkla yerellikleri ayağa kaldırırız. Toz toprak içinde, korkunç koşullarda yerler var. Biz herkese ‘buraya komünistlerin eli değmiş’ dedirtiriz. Zor olan kısmı rantçıları kapı dışarı etmek. Yarın bizim de kapımıza gelecekler, biliyoruz. Onların anlayacağı dilden yanıt veririz.”

‘SOLUN KENDİ DÜNYASINDA ÇOK UZUN SÜRE OYALANDIK' 

Komünistlerin 22 yıl boyunca umutsuzluğu kırmak konusunda elinden geleni yapabildiğini düşünüp düşünmedikleri sorusuna Okuyan, “TKP, doğruda durdu. Yüzümüzü kızartacak tek bir şey yok. Hiçbir önemli meselede hata yapmadık. Ama üzerimize düşeni, uğraşmamıza rağmen, yapamadık. Etkisizliğimize bahane aramıyoruz, kendimize bakıyoruz” yanıtı verdi.

“TKP yeterince etkili olamadı. Bazı meselelerde bugün yaptıklarımızı daha erken yapmalıydık. Solun kendi dünyasında çok uzun süre oyalandık. TKP’nin son 3-4 yılda yaptığı hamlelerin sonuçları ileride görülecek, bunlara daha erken başlamalıydık.”

Okuyan, tek mazeretlerinin “dünya” olduğunu söyledi. “Dünyadaki karanlık çok uzun sürdü. Sol yükseliyor gibi görünen yerlerde de sahte sol yükseliyor. Bakın komşuya, Syriza’ya. Kazandıklarında neredeyse ‘Yunanistan’da devrim oluyor’ deniliyordu, karanlığa boğuldular. Bunlar bizi de etkiledi.”

Okuyan, CHP’nin son bir ayda ortaya koyduğu fotoğrafa bile bakan bir yurttaşın, “Ben bunlara ülkeyi emanet etmem” diyeceğini ve haklı olacağını, umutsuzluğun bir sebebinin de bu olduğunu söyledi.

Okuyan, seçimlerden halkın umudunu yükseltecek bir sonuç çıkması gerektiğini, ancak bunun düzen partilerinden çıkmayacağını söyledi. “Geçmişte Ovacık’ın yarattığı umudu artırmamız lazım. Örneğin Defne’de halk, ‘Biz burayı komünistlerle el ele ayağa kaldıracağız’ derse, oradaki örnek Türkiye’ye de büyük örnek olur.”

‘ÖRGÜTLENMEYİ DE SÜRDÜRÜYORUZ, BURADAN ULUKIŞLA'YA GİDECEĞİM' 

“Türkiye’deki sosyalist birikimle cumhuriyetçi birikim arasındaki etkileşimi artırma” hedeflerini ne kadar gerçekleştirebildikleri ve bunun aday listelerine yansıyıp yansımadığı sorusuna Okuyan, “Bu yaklaşımımız, seçimleri aşan bir yaklaşım. Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi, bunun yansıması. Buna devam edeceğiz. Aday profilimize de elbette yansıyor bu. Yeni dostlarımız, yeni üyelerimiz var. Bir yandan da örgütleniyoruz, ben buradan Ulukışla’ya gideceğim, parti binamızı açacağız” yanıtı verdi.

Okuyan, Türkiye’de sağın demagoji ve yalanlarına inanan çok sayıda insanın TKP’ye yöneliminin son bir yılda giderek arttığının da altını çizdi.

‘BİZ HALKI ARKAMIZA ALIP MÜCADELE EDECEĞİZ'

Kemal Okuyan, İstanbul’da ve birçok yerde en önemli gündem olan deprem konusuna dair politikaları üzerine sorulan soruya, “Bakın, muhalefet belediyeleri ne diyor, ‘Elimiz kolumuz bağlı, mevzuat’. Bunun arkasına sığınıyorlar, kendileri de rant dünyasının parçası haline geliyor. Biz halkı arkamıza alacağız, merkezi iktidarın uygulamalarının karşısına dikileceğiz. Asıl çözüm tabii ki Türkiye’de bir düzen değişikliği gerçekleşmesi. Biz halka yalan söylemeyiz. ‘İBB Başkanı olduğumda beş yıl içinde depremeye dayanıklı bir kent yapacağım’ derse Orhan arkadaşımızı da durdururuz” yanıtı verdi.

TKP’nin yapılaşma ve deprem planlarının uzun zamandır hazır olduğunu, bu sayede 6 Şubat depremlerinden sonra en hızlı hareket eden öznenin kendileri olduğunu belirten Okuyan, “Biz maalesef bunu, yıkım sonrasını öne çekiyoruz, bir felaket karşısında semt evlerimizden itibaren hareket planımızı sürekli güncelliyoruz” dedi.

Solun birlik olamamasına dair ne değerlendirmede bulundukları sorusuna Okuyan, “Bizim açımızdan kaynağında Türkiye solunun kendi dışındaki güçlerle girdiği ilişki yatıyor. CHP ve DEM Parti’yle girilen ilişkiyi biz kabul etmiyoruz. Bir yerellikte karşısına aday çıkarma, öbüründe destekle… Bu karmaşa Türkiye toplumuna solu umut olarak sunamaz” dedi.

Okuyan, TKP’nin belediye başkan adayı göstermedikleri yerlerde, bunun kimseye örtük destek olmadığının altını çizdi, “TKP’liler TKP adayı olmayan yerlerde başka hiçbir adaya destek vermeyecek” dedi.

Maçoğlu’nun Kadıköy’den aday olması sürecinde diğer sol partilerle görüşme yapılıp yapılmadığı yolundaki soruya Okuyan, “Bir kez daha anlatalım. Kadıköy bizim tercihimiz değildi, Sayın Maçoğlu’nun tercihiydi. Bir şey daha: TKP’den aday olmak, başka hiçbir yerde aday olmamak da Sayın Maçoğlu’nun tercihiydi. Bunları kendileri duyurdular. Biz buradan sonra neyi görüşecektik?” dedi.

Okuyan, “Solda işbirliği önemlidir, peki, ben soruyorum madem, nerede işbirliği oldu? Tamam, TKP diyelim ki burnunun dikine gidiyor. Nerede diğer sol güçlerin işbirliği yaptığı örnek? Yok. Çünkü süreç esas olarak CHP ve DEM Parti’yle ittifaklarla yürüyor. Biz bunların parçası olmayız” ifadelerini kullandı.

GÖKDEMİR: İSTANBUL'DA İKİ MÜTEAHHİTİN DE ZAFERİ YOKSULLARIN MAĞLUBİYETİ OLACAK

TKP Merkez Komite üyesi Senem Doruk, İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarının gazeteci-yazar Orhan Gökdemir olduğunu duyurdu.

Gökdemir, konuşmasında, “İstanbul’da aday olan iki müteahhitin de kazanması, bu kentin yoksullarının kaybetmesi anlamına gelecek” dedi.

Bir gazeteci olarak İstanbul’un yağma tarihini çok yakından bildiğini belirten Gökdemir, “Bu on yıllardır sürüyor. Geçenlerde Sazlıdere’de yoksulların evlerine el koydular, yıktılar. Mahalleli Başakşehir Belediye Başkanlığı önünde toplandı, ‘Evlerimizi size teslim etmeyeceğiz’ dedi. Ben de eylemdeydim. Başakşehir Belediyesi, devasa bir yapı. Karşısında Sultanahmet’ten büyük bir cami. Etrafında çok sayıda AVM, geri kalanı inşaat. Ortada din, etrafında sermaye. Muazzam bir çirkinlik. İşte iki müteahhit adayın da sunduğu İstanbul bu” dedi.

ORHAN GÖKDEMİR KİMDİR?

1963 yılında Giresun'un Bulancak ilçesinde doğdu. Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu.

1987 yılında Toplumsal Kurtuluş dergisi ile gazeteciliğe başlamıştır. 1988 yılında dergiye açılan davadan dolayı Yalçın Küçük, İlhan Akalın ve Hüsnü Öndül’le birlikte tutuklanıp Ankara Ulucanlar Cezaevine gönderildi.

Yeni Ülke, Gerçek, Nokta, Yön dergilerinde çalışmış ve birçok gazetede yöneticilik yapmıştır.

Yazdığı kitaplarla ilgili pek çok dava açıldı ve bu davaların bir kısmından dolayı hapis cezalarına çarptırıldı. 28 Şubat sürecinde bu kitaplardan biri olan “Öteki İslam” gerekçe gösterilerek çalışması engellendi. Mehmet Ağar’ı konu alan “Pike” ve Mehmet Eymür’ü konu alan “Eymür” kitapları hakkında pek çok dava açıldı ve cezalar aldı. SkyTürk TV ile başlayan televizyon haberciliği serüveni CNNTürk’te Enver Aysever ile birlikte yaptığı Aykırı Sorular programı ile devam etti. Hâlen soL’da yazmaya devam ediyor.