Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hakem Akademisi, Trendyol Süper Lig'de analiz uygulamasının başlatıldığını duyurdu.

Süper Lig'in 30. haftasından itibaren maçlarda mücadele edecek takımların analizlerinin, karşılaşmalar öncesinde hakemlere iletilmeye başlandığı belirtildi.

TFF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hakemlerin eğitimi ve gelişimi konusunda çalışmalarını sürdüren Hakem Akademisi, Süper Lig hakemleri için yeni bir uygulamaya imza attı. Trendyol Süper Lig'in 30. Haftası itibarıyla, her iki takımın maç öncesi analizleri, müsabaka hakemlerine iletilmeye başlandı.

UEFA, benzer bir uygulamayı UEFA müsabakalarında görev alacak hakemlere yönetecekleri maçlardaki takımların analizlerini yaparak gerçekleştiriyor. Analizler, takım dizilişi, hücum ve savunma anlayışı, geçişler, duran toplar, fauller, sarı ve kırmızı kart pozisyonları ve ofsayt pozisyonları gibi başlıklar altında yapılmakta olup, hakemlerin maç performanslarına katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Hakem Akademisinin bu yeni uygulamasında, takımların son üç maçının veri ve görüntüleri dikkate alınarak analizler güncellenecek. Bu sayede, hakemlerin müsabakalara daha hazırlıklı ve bilgili bir şekilde çıkmaları hedeflenmektedir."