Maryam Namazie isimli İranlı kadın facebook hesabından bu resimle birlikte şu sözleri paylaştı. 

-Artık İslami rejim istemiyoruz

-Hemen şimdi Laiklik

-Hemen şimdi Kadın özgürlüğü

-Susmayacağız!

-Kadını kurtarma zamanı şimdi!

Aynı döngünün içeresinde boğulup giderken dini sömürüden, baskı ve zulümden bıkan İran kadını özgürlüklerini elde etmek üzere başkaldırıdadır. Bizim kadınımız, halkımız ise her geçen gün gericiliğin pençesinde kıvranmaktadır. Hedef 2023 hayallerini biran bile bırakmayan iktidar sahipleri bir yandan devletin malı deniz yemeyen domuz şeklinde har vurup harman savururken bir yandan da soyulduğunu anlayan halk sesini çıkarmasın diye veriyor mehteri.

 Birçok yönden propaganda yöntemlerini üzerimizde denemeye devam eden sistem. Şaka gibi resmen bir algı operasyonu resmen kandırmacanın içinde varlığımızı sürdürmekteyiz. Rezza, Kudüs başkent, Colaları idam eden kitle, Cuma namazı veli izin belgesi, sabah namazı talimatı, hop hadi algıyı çevir bir de buradan tuttur 9 yaşındaki kız evlenebilir. Karşı kitle laikçilerin tavrı bunlardan beter Diyanet kapatılsın. 

Yahu neyi kapatıyorsun? Neyin tepkisini veriyorsun? Bir kendine gel laikçi kardeş. Diyanet İşleri 1924 yılında Atatürk’ün kurduğu bir kurum… Kuruluş amacı ise yüzyıllarca dini duyguları sömürülen halkı dini açıdan aydınlatmak ve sahtekâr hocalara engel olmak amacıyla aydın din adamları yetiştirmek… Yani kurulurken milleti cahillikten ve din istismarından kurtarmak için kurulmuş. İlk başkanı da Kurtuluş savaşının kahraman hocalarından Ankara müftüsü Rıfat Börekçi. Kurulduktan çok kısa bir süre yüzyıllardır günah diye tercüme ettirilmeyen Kur’an’ın tercüme ediliyor. Kur'an'ın tercüme görevi de Elmalılı Hamdi ve Mehmet Akif’e veriliyor. Hem de noter onaylı… Sözleşmede tercümenin nasıl olacağı, nelere dikkat edileceği ayrıntısıyla anlatılmış. Özellikle akıl ve düşünceyle ilgili ayetlerin çok kapsamlı tercüme edilmesi istenmiş.
Kur’an’ın tercüme edilmesi dışında askeri okullarda okutulması için 1925 yılında ‘’Askere Din Kitabı’’ isminde bir kitap yazılmış. 1928 yılında camilerde okunması için ‘’Yeni Hutbelerim’’ adında yeni Hutbeler yazılmış, 1929 yılında ilkokullarda okutulması için Cumhuriyet çocuğuna din dersleri adında kitap hazırlanmış. Kısacası 5 yıl gibi kısa bir sürede yüzyıllardır unutulan Kur'an'ın tercümesine başlanmış, Asker için ayrı, çocuklar için ayrı din kitapları basılmış, halkı aydınlatmak amacıyla yeni hutbeler yazılarak hazırlanmış. Halkı dini yönden aydınlatmak için tüm gücüyle çalışan Diyanet, sosyal meselelere de duyarsız kalmamıştır. 

1935 yılında 10 yıllık bir çalışma sonunda Kuran’ın ve hadislerin tefsiri yayınlanıyor. Şu anki iktidarın ve yandaşlarının dinsizlik dönemi diye anlattıkları tek parti döneminde kaç tane dini eser basılmıştır biliyor musunuz? İnanamayacaksınız ama 1923 – 1950 yılları arasında toplam 352.000 dini kitap basılıyor. Bu sayının 45.000 tanesi Kuran-ı Kerim tercüme ve tefsiri (19’cilt), 60.000 adet Buhari Hadisleri tercüme ve izahı (12’şer cilt), 247.000 adet din kültürü eserleri… Osmanlı’da ise matbaanın gelmesinden sonra basılan toplam dini eser sayısı ise 143… Düşünün bir yanda din düşmanı denilen Cumhuriyet, 352.000 kitap basıyor. Diğer yanda çok dindar olarak adlandırılan Osmanlı ise sadece 143… Söyleyecek söz yok.

Cumhuriyet’in ilanından 1 yıl sonra halkı dini yönden aydınlatmak amacıyla kurulan, çok kısa bir sürede Kur'an'ın tercümesinden, Buhari hadislerine, askere din kitabından, çocuklara din dersine, hutbelerden, birçok sosyal konuda fetva yayınlayan Diyanet işleri bugün ne iş yapıyor? Milyarlarca bütçeyle oruçluyken sakız çiğnesem orucum bozulur mu? Baldıza sarkıntılık yapsam günah olur mu? Dört eş alsam helal mi? 9 yaşındaki kız çocuğu evlenebilir. Gibi abuk sabuk sorulara cevap veriyor. Hiçbir sosyal konuda bir çalışması yok, insanları aydınlatmak için bir gayreti yok ve bu kurum sağlık bakanlığının bütçesinden iki kat fazla bütçeye sahip… 

Ne diyeyim… Atatürk’ün çok büyük önem vererek kurduğu Diyanet işleri bugün kuruluş amacından çok uzakta ve işin komik olan yönü, Atatürk’ün kurduğu Diyaneti bugün Atatürkçüler eleştiriyor Atatürk düşmanları sahip çıkıyor. Diyanet kapatılsın diyeceğine diyanet işleri başkanı gitsin demen gerekiyor. Diyaneti kapatıp tekke ve zaviyelerimi açacaksın laikçi kardeş.

Esen kalmayı beceriyorsak, ne mutlu size…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner72

banner78