Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesi muhtarlığına aday olan Simurg Sarsılmaz, muhtarlık için tek kadın aday olarak öne çıkmıştı. Adaylığıyla ilgili ilk açıklamasında, "Her mahallede kadın muhtar olmalı. Çünkü evlerde yaşanan sıkıntıları en iyi kadınlar biliyor." demişti.

ıSarsılmaz, sosyal medyadan aldığı ölüm tehditleri nedeniyle adaylıktan çekildiğini duyurdu. Yaptığı açıklamada, güvenliğinin tehlikeye girmesi üzerine bu zor kararı aldığını ifade etti.

Simurg Sarsılmaz, sosyal medya üzerinden kendisine yöneltilen tehditlerle ilgili olarak suç duyurusunda bulunacağını da belirtti. Adaylığının açıklanmasıyla birlikte Diyarbakır ve Türkiye'nin birçok yerinden gelen destek mesajlarına rağmen, güvenlik endişesi nedeniyle muhtar adaylığından çekildi.

Sarsılmaz'ın açıklamaları şu şekilde;

Ben doğup büyüdüğü mahalleye hizmet etmek için iyi niyetli bir şekilde adaylığımı açıkladım. Dün afiş çalışmalarını bitirip, bugün çalışmalara başlayacaktım. Ancak çıkan haberler nedeniyle yüzlerce sahte hesaptan ölüm tehditleri aldım. Şuan psikolojim çok kötü, ilaçlarla ayakta durabiliyorum. Beni tehdit edenlerle ilgili yarın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulunacağım.

Fotoğraflarının cinsel obje olarak kullanılmasından rahatsızlık duyduğunu belirten Sarsılmaz, “Bazı kişiler sosyal medya hesabıma girerek açık fotoğraflarımı paylaştılar. Bu fotoğraflar cinsel içerikli hakaretleri beraberinde getirdi. Bu benim moralimi oldukça fazla bozdu” dedi.

Diyarbakır'da dünyaya gelen Simurg Sarsılmaz ilk ve ortaokulunu Manisa'da okudu. Sarsılmaz daha sonra tekrar memleketine döndü. Sarsılmaz, uzun süredir Diyarbakır ve bölge illerinde modellik yaparak geçimini sağlıyor.