TBMM Dilekçe Komisyonu'na, 28. Dönem'in başlangıcı olan 15 Mayıs 2023'ten bu yana 7,186 başvuru yapıldı. Komisyon Başkanlık Divanı, gerçekleştirdiği toplantılarda, önceki dönemden devredenlerle birlikte 14,811 dilekçe hakkında karar verdi. Mevzuata uygun olmayan veya mükerrer başvurular işlemden kaldırılırken, bazı dilekçelerin incelemesi devam ediyor.

Komisyona en çok başvuru çevre yönetimi, çalışma hayatı ve emeklilik, adalet hizmetleri, askeri işlemler, şehircilik (konut-barınma), eğitim hizmetleri, sosyal hizmetler, mahalli hizmetler, sağlık hizmetleri ile vergi ve mali hizmetler konularında geldi. Müracaatlarda il bazında İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa başı çekti.

NOEL TATİL OLSUN

Dilekçe Komisyonuna gelen başvurular arasında dikkat çeken talepler de bulunuyor. Örneğin, bir kişi havalimanlarında temel ihtiyaçların yüksek fiyatlarından şikayet ederken, bir başkası siyasetçiler tarafından izni olmadan telefonlarına gönderilen kısa mesajlardan rahatsızlık duyduğunu belirtti. Ayrıca, cinsiyet değiştirme ameliyatlarının yasaklanması, il idaresinin yeniden düzenlenerek valilik ve belediye başkanlığı makamlarının birleştirilmesi, kamu personeli alımlarında belirlenen 35 yaş şartının kaldırılması, ev kadınlarının emeklilik haklarıyla ilgili yasal düzenlemeler ve 25 Aralık Noel Bayramı'nın resmi tatil olarak kabul edilmesi gibi çeşitli konularda farklı taleplerde bulunuldu.

Bir başvurucu, vatandaşların baro başkanlığı seçimlerinde oy kullanabilmesini ve Türk lirasına ek olarak Bitcoin'in de resmi para birimi olarak kullanılmasını talep etti. Komisyona, döviz alım ve satım işlemlerinin yasaklanması; İstanbul Boğazı'nda bulunan geçiş güzergahlarından en az birinin ücretsiz olması; Türk vatandaşlarının imza sayısı aranmadan kanun teklifi verebilmesi ve verilen teklifin kısa sürede oylamaya sunulması talepleri de iletildi.

Kiracı ve ev sahibi ilişkisinin e-Devlet üzerinden kurularak özellikle fiyatlandırma ve vergilendirme sürecinin devletin gözetiminde ilerlemesi, köy ve mahalle muhtarlıklarının işlevsiz hale gelmesi nedeniyle kaldırılması gibi taleplerin sunulduğu komisyona iletilen en ilginç başvurulardan biri "Pi sayısı" ile ilgiliydi. Pi sayısının irrasyonel olmaktan ziyade "süperrasyonel" olduğu tezini sınamak için sismolog, jeolog, istatistikçi ve bilgisayar mühendisi çalışma arkadaşları aradığını belirten bir başvurucu, komisyondan yardım istedi.