Müzik kariyeri boyunca aldığı ödüllerle tarihe geçen ABD'li şarkıcı Taylor Swift, dünya turnesine kaldığı yerden devam ediyor. Swift, bilet satış rekoru kıran "Eras" adlı dünya turnesine Birleşik Krallık'ta devam edecek.

Şarkıcı, Birleşik Krallık'ta Cardiff, Edinburgh, Liverpool ve Londra'daki stadyumlarda sahne alacak.

İngiliz bankası Barclays, 15 konser verecek olan Swift'in Birleşik Krallık ekonomisine neredeyse 1 milyar sterlin katkı sağlayacağını açıkladı. Pop yıldızının ekonomide yarattığı etki "Swiftonomics" olarak adlandırılıyor.

Yaklaşık 4,3 milyon bilet satışı yapıldığı ve ortalama bilet fiyatının 238 dolar olduğu belirtiliyor. Seyahat, otel, yiyecek ve alışveriş harcamalarının ise yaklaşık 1,300 dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Yaklaşık 1,2 milyon Swift hayranı, "Speak Now", "Fearless", "Folklore" ve son albümü "The Tortured Poets Society"yi canlı dinlemek için seyahat etmeye hazırlanıyor.

Barclays tarafından açıklanan verilere göre, bu gösterilerin Birleşik Krallık ekonomisine 997 milyon sterlin katkı sağlayacağı düşünülüyor. 

Şarkıcının konserine gidenlerin harcayacağı miktar, Birleşik Krallık'ta dışarıda geçirilecek bir gecenin ortalama maliyetinden (67 sterlin) 12 kat daha fazla. Öte yandan, Ekonomik Etki Araştırma Laboratuvarı (Economic Impact Research Laboratory) tarafından hazırlanan bir raporda, Swift'in bu yıl Şubat ayında 220 bin kişiye konser verdiği dört Tokyo gösterisinin Japon ekonomisine 34,1 milyar yen (183 milyon sterlin) katkı sağladığı belirtildi.

Ayrıca, teknoloji milyarderi Elon Musk, Taylor Swift'in yeni albümüne övgü dolu sözlerle bahsetti. Tesla, SpaceX ve X (Twitter) şirketlerinin sahibi olan Musk, Swift'in albümü için "Hedef kitle olmadığımın farkındayım ama yine de gerçekten çok etkileyici" ifadelerini kullandı. X'te paylaşım yapan Musk, "Kendini aştın! Albümün inanılmaz" dedi.