Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen davanın iddianamesinde, Ünsal Ban’ın yanı sıra Ahmet Karakaş, Bülent Gürkan, Ece Gizay Ban, Emre Buğra Ban, Gülcan Ban, İhsan Serkan Kazancık, İsmail Erdoğan, Levent Yurdakul, Soner Gökten ve Ünal Ban “şüpheli” olarak yer aldı.

İddianameye göre, suç tarihinde AKP Erzurum Milletvekili olan Zehra Taşkesenlioğlu’nun avukatı, 28 Ağustos 2022’de, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak, Ünsal Ban’ın resmi nikahlı eşi olan müvekkilinin görüntülerini gizlice çektiğini, bu görüntülerin suç örgütü elebaşı Sedat Peker tarafından kullanılan “deli çavuş” isimli sosyal medya hesabından yayınlandığını beyan ederek şikayetçi oldu.

Şikayet üzerine “özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “kişisel verileri elde edip yayma” suçlarından soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ünsal Ban’ın cep telefonu ve dijital materyallerine, incelenmek üzere mahkeme kararıyla el koydu.

İnceleme sırasında Başsavcılık, Ünsal Ban ve şoförü Ahmet Karakaş’ın dijital materyallerindeki bilgilerden yola çıkarak, “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçunun da işlenmiş olabileceği şüphesiyle ayrı bir soruşturma başlattı. MASAK raporlarını da değerlendiren Başsavcılık, suçun konusunu oluşturan malvarlığı değerini bilerek kabul ettiği, bulundurduğu veya kullandığı yönünde deliller elde edilen diğer şüphelileri de soruşturmaya dahil etti.

TASKESENLİOĞLU: BİRÇOK SUÇA İSTER İSTEMEZ TANIK OLDUM
Tanık Zehra Taşkesenlioğlu ise iddianamedeki beyanında, şüpheli Ünsal Ban ile 2019’da evlendiğini, evlendikten sonra sanığın karıştığı birçok suça konu olaya ister istemez tanıklık ettiğini söyledi.

Taşkesenlioğlu, şu iddialarda bulundu:

“Özellikle Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde rektörlük yaptığı dönemde birçok iş ve işlemler, görevden alındıktan sonra kurum tarafından görevlendirilen bilirkişilerce tespit edilerek, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Akabinde Ünsal Ban, dolandırıcılık ve zimmet suçlarından elde ettiği gelirleri aklamak maksadıyla çocukları Emre Buğra Ban, Ece Gizay Ban ve eski eşi olan Gülcan Ban, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde beraber çalıştığı şoförü Ahmet Karakaş üzerinden yüklü miktarda paralar göndermiş, elde ettiği gayrimenkulleri çocuklarının ve eski eşinin üzerine geçirmiştir. Hatta Yunanistan’da da ev satın alarak kaydını saydığım kişilerin üzerine yapmış, Ünsal Ban, Ece Gizay Ban ve Ünsal Ban oturma izni de almıştır. Bunda hedeflenen amaç olur da ceza alırsa yurt dışına kaçarak rahat bir hayat sürmektir.

Yine hatırladığım kadarıyla Ünsal Ban, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde rektör olarak görev yaptığı dönemde, üniversiteye ait gayrimenkulle ilgili yapılan kat karşılığı inşaat işi ile alakalı hileli işlem gerçekleştirmiş, üniversiteyi bu yolla zarara uğratmıştır.”

Zehra Taşkesenlioğlu, Ünsal Ban’ın borsa ve kripto para manipülasyonu yaptığına da birçok kez şahit olduğunu savundu. (AA)