CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, tarım ve kırsal kalkınma projelerini, ‘İkinci Cemre’ adını verdiği tanıtım toplantısında paylaştı.

Soyer, tarım ve kırsal kalkınma ana başlığı altında hazırlanan 28 projeyi açıkladı.

İzmir’in toprağını güçlendirmek ve zenginleştirmek için geldiklerini söyleyen Soyer, İzmir’in kırsal kalkınmanın başkenti olacağını kaydetti.

‘HAYATINIZI İYİLEŞTİRMEYE GELİYORUZ’

“Bu güzel memlekette sizinle buluşmak çok güzel” diyen Soyer şöyle devam etti: “Ben 9-10 yaşlarındayken Yerli Malı Haftası yapardık. Biz ‘tahıl ambarıyız’ derlerdi. Biz de gurur duyardık. Dünyada kendi kendine yeten yedi ülkeden biriydik. Sonra bir şey oldu. Ne oldu bilmiyoruz. Büyük kuraklık, felaketler de olmadı. Sonra biz saman, yeşil mercimek, et ithal etmeye başladık. Tuhaf bir şey oldu. Topraklar bereketini kaybetmedi ama biz bu noktaya geldik. Büyüklerimiz böyle takdir ettiler demek ki ama bu bir kader değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 81 ilde olmayan muazzam bir şey yaptı. Tarıma el verdi, üreticinin yanında durdu. Şimdi biz Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bıraktığı yerden devam edeceğiz. Hiç kuşkunuz olmasın. İzmir köklü bir kent. Bu kökler Menderes’ten, Bakırçay’dan ve Gediz havzalarından besleniyor. İzmir çok güçlü bir ağaç. Biz yeni filizler, yeni dallar belirleyeceğiz. Biz hayatınızı iyileştirmeye geliyoruz.” 

‘İZMİR’İ KOOPERATİFLER ŞEHRİ YAPACAĞIZ’

İzmir’i Akdeniz’in öncü kenti yapacaklarını dile getiren Soyer, “Tarım olmadan olmaz. Türkiye’nin hiçbir sorunu tarımın sorunları çözülmeden çözülemez. Şimdi size anlatacağım 28 projenin tamamı girdi maliyetinizi düşürmek, pazarlama kabiliyetinizi geliştirmek ve tüm İzmirlileri sağlıklı gıda ile buluşturmak için. Biz buna ‘yerelde kalkınma’ diyoruz. İzmir’i kooperatifler şehri yapacağız” diye konuştu.

‘TARIM ÜRÜNÜNÜ SANAYİ ÜRÜNÜNE DÖNÜŞTÜRMEK ZORUNDAYIZ’

Yerel tohumlar için merkezler kuracaklarını anlatan CHP’nin İzmir adayı, şunları söyledi: “Ücretsiz fidan dağıtımına devam edeceğiz. Alım garantili tohum üretimini başlatacağız. Yerli tohum takas şenliklerini büyüteceğiz. Kadim tarım ürünlerine destek vereceğiz. Dağ köylerinde doğanın katkısıyla kendi kendine yetişen ürünler var. Tarım ürünleri işleme tesisleri kuracağız. Tarıma katma değer sağlamak zorundayız. Tarım ürünü artık tek başına tarım ürünü kalarak, değerinin karşılığını bulamıyor. Mutlaka işlemek gerekiyor. Seferihisar’da mandalina sadece ağaçtan toplanıp, satılıyordu. Biz bunu geliştirdik. O kadar çok yan ürün yaptık ki. Gazozunu, marmelatını, kolonyasını, şarabını, likörünü, esansını, hepsini yaptık. Kuruttuk. 20 yıldır 50 kuruş ile 1 lira arasında satılıyordu. Şu anda 1 kilogramını 6,6 TL’den satıyoruz. Bütün tarım ürünleri için bu çalışmayı yapmak zorundayız. Tarım ürününü mutlaka sanayi ürününe dönüştürmek zorundayız. Patent çalışmalarını yapmak zorundayız ve yapacağız. Biz artık bu topraklarda ürettiğimiz ürüne çırak çıkmayacağız. İspanya, İtalya’nınkinden çok daha güçlü bir şekilde, dünyaya biz satacağız. İhracatı mutlaka bu ürünlerle buluşturacağız.”

Ödemiş’te süs bitkileri ve peyzaj fuarı yapacaklarını açıklayan Soyer, “İyi tarım uygulamalarını geliştireceğiz. En az üç tane organize tarım ihtisas bölgesi yapacağız. Verilecek teşvik ve desteklerle daha büyük yatırımcıları çekeceğiz. Bu bölgeyi tarım endüstrisi için cazip hale getireceğiz. Üniversitelerle işbirliği içinde çalışacağız. Bergama’nın Kozak Yaylası’nda çam fıstığında yaşadığımız sıkıntıyı ve benzerlerini çözeceğiz. 380 bin ağacımıza musallat olan kanseri mutlaka yeneceğiz. 2019’dan itibaren üniversitelerimizle, odalarımızla, üreticimizle planlı üretime geçiyoruz” dedi.

‘BAŞKA BİR TURİZM, BAŞKA BİR TARIM MÜMKÜN’

Hükümetin yapmadığı tarım planlama politikasını, İzmir’de uygulayacaklarını kaydeden Tunç Soyer, şunları anlattı: “Ödemiş de, Kiraz da, Beydağ da iyi olacak. Biz hayatınızı iyileştirmeye geliyoruz kardeşim. Mezbahalar yapacağız. Verimli çalışmayanları, verimli hale getireceğiz. Hayvan üreticisi, iki baş hayvanını kesecek, parasının tamamını yola veriyor. Et entegre tesislerimiz ilçelerde olacak. İzmirliyi halk et, halk ekmek, halk gıda, halk balık ile buluşturacağız. Üreticimiz üretecek, tüketicimiz sağlıklı, temiz gıdaya kavuşacak. İzmirli’nin arka sıralarındakiler, sağlıklı ve ucuz gıdaya sizin ürünlerinizle ulaşacak. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bunu organize edeceğiz. Esnafla birlikte çalışacağız. Alım garantili buğday, zeytin, süt ürünleri ile yapacağız. Aziz Kocaoğlu’nun ‘Süt Kuzusu Projesi’yle şu an 135 bin aileye süt gidiyor. Bunu 250 bin aileye çıkaracağız. Tire Süt Kooperatifi’nin yanında Ödemiş’teki, Tire’deki, bütün ilçelerdeki süt üretici kooperatiflerinden alacağız. Sütü İzmir’de her yerden alacağız. Bu sayıyı her gün yükselteceğiz. Köylerin ekonomisini kalkındıracağız. Bütün dünyada tarım aynı zamanda bir turizm aracıdır. İnsanlar dünyanın her yerinden gelir, tarım arazilerinde ürünün nasıl yetiştiğini görmek ister. Oradaki lezzetlerden tatmak ister. Mümkünse o köyde konaklamak ister. Biz bunu niye yapmıyoruz? Olağanüstü iklim, birbirinden güzel köylerimiz var. Turisti niye buraya getiremiyoruz? Bunlar kader değil. Başka bir tarım, turizm mümkün. Ben bu nedenle siyaset yapıyorum. Potansiyelimiz çok güçlü. Biz bunları kullanmıyorsak bu bizim kaderimiz değil. Başkası mümkün. Köylerimizi turizmle buluşturacağız. Türkiye’nin her yerinden insanlar İzmir’in köylerine gelecek. Siz ürününüzü satmak için uğraşmayacaksınız, onlar alacak. Tarım üniversitesi kuracağız. Şan olsun diye yapacağız ve Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacağız.”

‘O SİZİ TARIM İŞÇİSİ YAPMAK İSTİYOR, BİZ REFAHA ORTAK YAPMAK’

Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı AKP’li Nihat Zeybekci’nin tarım projelerine yönelik yaptığı açıklamaları da hatırlatan Soyer şu ifadeleri kullandı: “Zeybekci, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde tarım şirketi kuracağını açıklamış. Aramızda çok önemli bir uçurum, fark var. İzmir’deki tarımı bir holding ve şirkete taşıyacakmış. Tamamen farklı olduğumuz nokta bu. Şirketler sadece kar, bilanço üzerinden yürür ve sonunda işçisi tarım işçisidir. Şirketlerin yöneticileri gelir gider, yeni belediye başkanları olur, bugün öyle olur başka gün başka türlüsü olur. Ama kooperatif öyle değil. Kooperatif toprağın bereketini paylaşmak, refaha ortak olmaktır. Aramızdaki fark bu. O sizi tarım işçisi yapmak istiyor, biz sizi bu refaha ortak yapmak istiyoruz. Şirketten, holdingden anlarlar eyvallah. Biz kooperatiften anlarız. Biz kooperatiflerimizi büyüteceğiz. Size söz veriyorum, bu topraklardaki yaşam kaliteniz büyüyecek. Bu topraklarda yaşamaktan gurur duyacaksınız. İzmir’i kırsal kalkınmanın başkenti yapacağız. Köylü milletin efendisidir diyecek. Tüm millet de bunu İzmir’den bir kez daha hatırlayacak.”

TUNÇ SOYER’İN TARIM PROJELERİ

İzmir’i kooperatifler şehri haline getirmek

Gübre kooperatiflerinin kurulmasını desteklemek

Tarım desteklemelerini artırmak

Alım garantili üretim desteği

Yerel tohum merkezleri kurmak

Kadim tarım ürünlerine değer katmak

Üretici köy pazarları kurmak

Tarım ürünleri işleme tesisleri açmak

Coğrafi işaretleme, marka ve patent desteği

Humus ve kompost üretim tesisleri kurmak

İyi tarım uygulamalarını geliştirip yaygınlaştırmak

Sulama maliyetini düşürmek ve sulama tesisleri kurmak

Soğuk hava ve paketleme tesisleri açmak

İzmir’e özgü çiçek soğanı yetiştiriciliğine üretim ve pazarlama desteği vermek,

Tarım araştırma merkezleri kurmak

Su ürünleri halini geliştirmek

Mezbahalar ve kesimhaneler kurmak

Halk Süt, Halk Et, Halk Ekmek ile üreticiyle tüketiciyi buluşturmak

Süt Kuzusu projesi ile her çocuğa süt dağıtmak

Köylerde üretici satış noktaları kurmak

Kırsal turizm rotalarıyla köylerin ekonomisini kalkındırmak

Tarım okulları kurarak hibe almanın yolunu açmak

İlçe ve mahallelerdeki halk festivalleri ve bayramlara olan Büyükşehir Belediyesi desteğini artırarak sürdürmek

İzmir merkez ve ilçelerde Türkü Festivali düzenlemek

Köylerdeki çocuk ve gençler için müzik, zeybek ve diğer halk danslarının kurslarını açmak

Köylerde yaşayan gençlere burs desteği vermek

İhtiyaç olan köylere kapalı ve açık düğün salonları ve futbol sahaları açmak,

Arazi yollarını iyileştirmek