Tarım dışı istihdam verisi nasıl yorumlanır? Altın ve dolar’a etkisi nasıl olur?

Her ay ülkeler tarafından önemli veriler kamuoyu ile paylaşılır. Bu verilerle birlikte piyasadaki aktörler çeşitli aksiyonlar alırlar. Takvimde olan kıymetli verilerden biri de ABD’nin ‘Tarım Dışı İstihdam’ verisidir.

Ekonomik takvimlerde sürekli gördüğümüz tarım dışı istihdam verisinin piyasalar açısından önemi büyüktür. Rapor her ayın ilk Cuma günü yayımlanır ve tarım endüstrisi haricinde son ay içerisinde çalışan insanların sayısındaki değişiklikleri gösterir. Araştırma için 160.000 işyeri ankete katılır.

– Verinin beklenenden olumlu gelmesi, ABD dolarının değer kazanacağı şeklinde yorumlanabilirken altın da ise değer kaybı yaşanacağı şeklinde yorumlanabilir.

– Verinin beklenenden olumsuz gelmesi, ABD dolarının değer kaybedeceği şeklinde yorumlanırken altının ise değer kazanacağı şeklinde yorumlanır.

Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Verisi

Diğer bir yandan makro ekonomik bir gösterge olan ‘İşsizlik’ verisinin, ‘Tarım Dışı İstihdam’ ile beraber yorumlanması da önemlidir.

– Tarım dışı istihdamın arttığı ve işsizliğin azaldığı senaryoda dolarda artış beklenir.

– Tarım dışı istihdamın ve işsizliğin beraber arttığı senaryoda dolar önce bir artış yaşadıktan sonra gelen yüksek işsizlik verisi ile düşüşe geçebilir.

– Tarım dışı istihdamın düştüğü ve işsizliğin arttığı senaryoda dolarda düşüş beklenir.

– Tarım dışı istihdamın düştüğü ve işsizliğin azaldığı senaryoda dolar ilk önce değer kaybettikten sonra gelen düşük işsizlik verisi ile artışa geçebilir.

ABD verilerini yorumlarken dikkat edilmesi gerekilen nokta, verilerin aynı anda açıklanıyor olması ve verilerin birbirleri ile doğru bir şekilde kıyaslanmasıdır. Ayrıca başarılı yorumların yapılması için, geçmişteki etkilerinde bilinmesi önemlidir.

Devlet yönetenlerin önceliği ne olmalı?

Bir devleti yönetenlerin sosyal, ekonomik ve kültürel öncelik anlayışları, o devleti “vezir de eder, rezil de” eder. Toplum yönetimi, bir aile yönetme sorumluluğuyla eşdeğerdir. Bir...

ÖSO’yu alana selefiler bedava!

Türkiye, başlattığı Suriye operasyonuyla birlikte yeni bir 'cihat' problemiyle karşı karşıya. Sadece Batı ve ABD değil, ÖSO'cular da kardeşleri Nusra ve IŞİD'cilerle birlikte; Türkiye'nin...

En büyük düşman ABD…

78 Kuşağı mensubu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ,çok şükür 45 yılı aşkın bir zamandır ABD'nin çirkin yüzünü görüp,emperyalizmin bir numaralı temsilcisi olduğunu farketmiş olduğumuzdan...

Koşa koşa bataklığa!

İktidarın yanlış politikalarıyla Suriye'de yıllardır debelenen Türkiye, şimdi emperyalistlerin kışkırtmalarıyla yeni ve devasa bir bataklığa doğru sürükleniyor. Erdoğan'ın BM'de başlattığı süreç, tam olarak "olabileceklerin...

Düşünme yetisini kaybetmiş bir toplum

Öğrenim hayatımızda gördüğümüz derslerde aklımıza kalan nedir diye sorsak herhalde hemen herkesin üzerinde mutabık olacağı hususlardan biri de “insan düşünen hayvandır” cümlesidir. Bu sözle...