Tanzim satışları

0
67

Türk tarımını çökerttiler, uyguladıkları yanlış politikalarla bütün milletle birlikte çiftçinin ve üreticinin de ekmeğine mani oldular.

Üstelik Türk milletini tarihte ilk kez sebze meyve kuyruklarına sokmayı başardılar.

Bu olaylar CHP döneminde olmuş olsaydı kürsülere çıkıp her gün avaz avaz bağırırlardı.
CHP yokluk demektir, kuyruk demektir. Bunlar benim milletimi üç kuruşa muhtaç ettiler. Siz bugüne kadar benim milletimin sebze meyve kuyruklarında inlediğini görmüş müydünüz.

Ve devamını getirecekti: Benim yaşlı teyzem, yaşlı amcam, benim emekli kardeşlerim senin yüzünden kuyruklarda bekliyor bunları alabilmek için. İki kilo soğan uğruna zamanını kuyruklarda geçiriyor. Sende hiç utanma yok mu Bay Kemal, diyecekti. Benim vatandaşım bu gerçekleri bildiği için Bay Kemal’in partisine asla oy vermez.

Önümüzde seçim var. Şimdi işin ciddi boyutuna bakalım. AKP iktidarı her alanda olduğu gibi tarımda da çok büyük yanlışlar yaptı. Yapılan uyarıları hiçbir zaman dikkate almadı… Ne yaparsa o doğru idi…

Ve işte, bugünkü acı tabloyla karşı karşıyayız.

1940’lı yılların başında İkinci Dünya Savaşı olanca hızıyla devam ediyordu. Alman orduları Trakya’da sınırımıza dayanmıştı. Neler olacağını, Türkiye’nin de işgal edilip edilmeyeceğini sadece Hitler biliyordu. Türkiye Cumhuriyeti olarak kritik günler yaşıyorduk. O günkü koşullarda ticaret yollarımız kapalı, buğdayımız kısıtlıydı… Ve ekmek karneye bağlandı…

Tarafsızlığımızı binbir güçlükle koruduk ve savaşa girmedik. Ve çocuklarımızı babasız bırakmadı.

Şimdi 2019 yılının şubat ayındayız… Ve Türkiye’de bir ilk gerçekleşti… Hayat pahalılığını önlemeye gücü yetmeyen iktidar, seçim öncesinde paniğe kapıldı… “Pahalılık böyle giderse seçimleri yitiririz, büyük oy kaybı olur…”

Ne yapmalı ne etmeli de bu soruna çözüm bulmalı diye düşünürken akıllarına İstanbul ve Ankara’da belediyelere tanzim satış barakaları açtırmak geldi! Durumu seçime kadar idare etmeleri gerekiyordu.

Fakir fukara, ayın sonunu getiremeyen vatandaşlarımız bu çadırlara hücum etti. İki kilo patates, soğan, domates alabilmek için sabahın erken saatlerinde sıraya girdi.

Şu anda Türkiye’de iki çeşit kuyruk var. İlki iş arayan işsizler ordusunun umut kuyrukları.
İkincisi ise sebze meyve kuyrukları.

Unutmayalım ki! Cumhuriyet tarihimizde nice badireler atlattık ama patlıcan, domates, biber, soğan kuyruklarına ilk kez tanık oluyoruz. Et almak vatandaşımız için hayal oldu. Hem Osmanlı, hem Milli Mücadele, hem de Cumhuriyet tarihinde bir ilktir.

Sayın başkan, tam zamanında yeni bir müjde verdi: “Tanzim satışlarında temizlik malzemesi ve bakliyat işine de gireceğiz.”

Nasıl olsa tanzim satışları seçimin ertesi günü olan 1 Nisan’da bitecek.

Türkiye’yi 17 yıldan beri yönetmekte olanlar, o güne kadar oyları devşirmeyi başarırlarsa ne âlâ!

Yoksa onları ne patates, soğan, domates, nohut, ne kuzu pirzola, ne de deterjan kurtarır.