Ercan Çankaya

En yüksek ekonomik değerde kamu ihalesi alan beşinci firma olan Yapı Merkezi'nin Doğu Afrika'da inşa ettiği Tanzanya Darüsselam-Morogoro Demiryolu Projesi'nde çalışan 2000’e yakın Türk işçi, maaşlarını alamadıkları için greve çıkmıştı. İşçilerin grevi bugün yedinci gününe girdi.

tanzanya grev

İşçilerin yaşadıkları mağduriyeti gündeme taşıyan ilk mecralardan biri Toplumsal olmuş; Toplumsal'a konuşan işçiler, şirketin kendi hakedişleriyle diğer borçlarını kapattığını, şantiyede çalışan Tanzanyalı işçilerin maaşları ödenirken kendilerinin maaş alamadığını dile getirmişlerdi. 

İşte Toplumsal'ın o haberi:

https://www.toplumsal.com.tr/tanzanyadaki-turk-iscilerin-grevi-4uncu-gununde-yap-islet-devret-krali-sirket-maas-odemiyor

7 aydır maaşları tam ödenmeyen işçiler, en son tam maaşlarını Ocak ayında aldıklarını belirtirken Nisan sonunda çıkış yapan personelin alacaklarının ise hâlâ ödenmediğini dile getirmişler; şirketi aradıklarında 'mahkemeye verin' yanıtı aldıklarını söylemişlerdi. 

AÇIKLAMA YOK, İŞÇİLERE SUS PAYI
Grevin yedinci gününde tekrar iletişime geçtiğimiz işçiler, şirketin çalışanların geçmiş maaş alacaklarını ve tam maaşlarını ödemeye hâlâ yanaşmadığını söylerken Türkiye'deki merkez ofisin de bir açıklama yapmadığını duyurdular. 

Şirket yetkililerinden hiçbir açıklama gelmezken sus payı olarak işçilere maaş alacaklarından 1000 dolar yatırıldığı öğrenildi.

GREV BÜYÜYOR
Öte yandan demiryolu inşaatının lot 1 kısmında başlayan grev, yine aynı şirketin yapımını üstlendiği lot 2'de de yayılmaya başladı. 

TÜRKİYE'DEN DESTEK
DİSK Dev Yapı İş, 15 Ağustos Salı Günü saat 9'da şirketin Türkiye'deki merkez ofisi önünde açıklama yapacaklarını duyurdu. 

DİSK DEV YAPI İŞ

DEV YAPI İŞ