Süper Loto’da hile iddiası: 42.5 milyon lira kazanan kupon çekilişten sonra mı oynandı?

Milli Piyango tarafından gerçekleştirilen Sayısal Loto, Süper Loto , Şans Topu ve On Numara çekilişlerinde hile yapıldığı öne sürüldü.

YouTube’da ‘Gizli Adalet’ adlı hesaptan paylaşılan videoda, 25 Ocak 2018 tarihli Süper Loto çekilişinde 42 milyon 500 bin lira tutarındaki büyük ikramiyeyi kazanan kuponun çekilişten sonra oynandığı ve hilenin grafik programları yardımıyla ispat edileceği savunuldu.

Videoda, Milli Piyango’nun ‘kafalarda soru işareti kalmaması için’ sitesine eklediği kuponda, oynama tarihinin üzerinin karalandığına dikkat çekiliyor.

Bu karalamanın sonradan yapılmış olması halinde, grafik programları sayesinde alttaki tarihin okunabileceği iddia edilen videoda, bu iddiayı ispat için başka bir kuponda oynama tarihinin üzeri karalanarak, grafik programlarıyla alttaki tarih okunur hale getiriliyor.

Süper Loto çekilişinde büyük ikramiye kazanan kuponda ise aynı işlem tekrarlandığında kalemle çizilemeyecek iki kutucuk beliriyor.

Videoda, “Oynama saatine göre sadece iki siyah kutucuk var. Kenarları keskin ve elle çizilemeyecek kadar küçük. Bu hileli kupon, makinenin saat ayarlarını kapatıp çekiliş yapıldıktan sonra çıkan rakamları yazarak oynanmış. Yoksa oynama saatinin üzerinin karalanmasının hiçbir mantığı yok” deniyor.

Videoda ayrıca, bir kişinin Süper ya da Sayısal Loto’yu tutturduğunda kuponun arkasına imza ya da isim yazmak ya da noterden kuponu tasdik ettirmek zorunda olduğu belirtilerek, kazanan kuponun arka yüzünde isim ya da imza değil, soyadı Çakır olan bir kişinin kaşesinin olduğu iddia edildi.

“Fakat kuponlara ödeme yapan müdürlüklerde soyadı Çakır olan bir çalışan yok. İşin ilginci kazanan kişinin adı soyadı ya da imzası da yok” denilen videoda, kuponun arkasının bomboş olduğu savunuldu.

YouTube’da 11 Şubat’ta yayınlanan video yaklaşık 250 bin kişi tarafından izlendi.

Milli Piyango Genel Müdürü Muammer Çolak dün görevden alınmış, yerine Bekir Yunus Uçar atanmıştı.

Çolak’ın görevden alınması sonrasında bir açıklama yapılmaması, bu nedenle görevden alınmış olabileceği yorumlarına yol açtı.

Milli Piyango’da görev değişikliği: Şaibeli müdür gitti, gerici müdür geldi