İngiltere Premier Lig'de dün, 2025-2026 sezonundan itibaren geçerli olacak toplam değeri 6,7 milyar sterlin (245 milyar lira) olan 4 yıllık ulusal televizyon yayın hakları anlaşması imzalandı. Bu gelişme, Türkiye dahil Avrupa'nın en büyük 10 futbol ligi arasındaki yayın gelirlerini tartışmaya açtı.

Digiturk beIN Media Group, Türkiye Süper Lig ve 1. Lig'in yayın haklarına sahip olarak, 2023-2024 sezonu için TV hakları anlaşması kapsamında 2,6 milyar lira ödeyecek. Bu anlaşma, Türkiye'deki her iki ligin yayın gelirlerini içeriyor. Yayın ihalesinin bu sezon sonunda yeniden yapılması planlanıyor.

UEFA ülke puanı sıralamasında Türkiye'nin de 9. sırada bulunduğu Avrupa'nın ilk 10 ligi arasında Avrupa'nın 5 büyük futbol ligi kabul edilen İngiltere (Premier Lig), İspanya (LaLiga), İtalya (Serie A), Almanya (Bundesliga) ve Fransa'daki (Ligue 1) sonrasında Portekiz Primeira Liga, Hollanda Eredivisie, Belçika Jupiler Pro ve İskoçya Premiership yer alıyor.

Avrupa'nın ilk 5 büyük ligini takip eden ve Süper Lig'in de aralarında olduğu ikinci 5 büyük lig içinde yer alan Hollanda, Portekiz, Belçika, Türkiye ve İskoçya birinci liglerinin bu sezonki ulusal TV yayın geliri ortalaması ise 96 milyon euro olarak açıklandı.